, Przeżywalność plemników poza organizmem ludzkim., Naturalna PłodnośćPrzeżywalność plemników poza organizmem ludzkim. Czy można wytrzeć się np. tym samym ręcznikiem co partner?

Żywotność plemników zależy od wielu różnych czynników. Gdy są one niesprzyjające – szanse na przeżycie plemniki mają bardzo niewielkie. Tak też najczęściej bywa, gdy znajdują się poza organizmem. W związku z tym, czy słuszne są obawy niektórych młodych kobiet wobec, np. stosowania tych samych ręczników, co partner?

Plemnik to komórka rozrodcza wytwarzana przez męskie narządy płciowe podczas procesu spermatogenezy. Ich zadaniem jest zapłodnienie żeńskiej komórki jajowej. Plemniki powstają w jądrach, natomiast dojrzewają w najądrzu. Podczas wytrysku nasienia uwalnianych jest nawet do kilkuset milionów plemników. Są one jednak tak delikatne i wrażliwe na zewnętrzne czynniki, że do jajeczka dociera jedynie połowa, a czasem nawet w tej ogromnej ilości nie znajdzie się  taki plemnik, który byłby zdolny do zapłodnienia. To pokazuje tylko, że zajście w ciążę, nawet w sprzyjających warunkach, nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Żywotność plemników uzależniona jest od różnych wytycznych – temperatury, środowiska, wilgotności, ph itd. W sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet do 72 godzin – w związku z tym, jeśli nie planujemy powiększenia rodziny, to należy korzystać z zabezpieczenia, nie tylko podczas owulacji, ale także w okresie okołoowulacyjnym, ponieważ istnieje wtedy duże ryzyko zapłodnienia.

Jednak w ciele kobiety plemniki również natrafiają na wiele przeszkód, nie wspominając już o tym, co czeka je poza organizmem. Szanse na ich przeżycie, w momencie, gdy dostaną się na zewnątrz, są bliskie zeru. Powietrze działa na nie destrukcyjnie i powoduje, że obumierają po kilku/kilkunastu minutach. W związku z tym szanse na zapłodnienie poprzez korzystanie z tego samego ręcznika są bliskie zeru. Trzeba jednak pamiętać, że jedynie całkowita abstynencja seksualna zapewnia 100% zabezpieczenie przed ciążą. Plemniki bardzo dobrze czują się w temperaturze ok. 37 stopni, dlatego np. ciepła woda w wannie jest dla nich dość sprzyjającym środowiskiem. Jednak już zbyt gorąca – niszczy plemniki od razu.

Plemniki są bardzo delikatne i czasem nawet jeden z kilkuset milionów w sprzyjającym środowisku – nie jest w stanie zapłodnić komórki. Dlatego obawy wielu pań dotyczące zajścia w ciążę bez penetracji nie powinny spędzać im snu z powiek, ponieważ taka sytuacja jest naprawdę mało prawdopodobna.

TAGI: plemniki, zapłodnienie, żywotność plemników, ciąża

, Przeżywalność plemników poza organizmem ludzkim., Naturalna Płodność
, Przeżywalność plemników poza organizmem ludzkim., Naturalna Płodność
, Przeżywalność plemników poza organizmem ludzkim., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »