, Kto powinien stosować antykoncepcję naturalną? Na czym polega antykoncepcja naturalna i kto powinien ją stosować?, Naturalna PłodnośćKto powinien stosować antykoncepcję naturalną? Na czym polega antykoncepcja naturalna i kto powinien ją stosować?

W ostatnim czasie obserwuje się rosnącą popularność antykoncepcji naturalnej. Coraz głośniej mówi się o licznych skutkach ubocznych stosowania hormonów i ich wpływie na zdrowie i naturalne funkcjonowanie organizmu kobiety. Stąd też wiele pań decyduje się dzisiaj na nowoczesne naturalne formy zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Na czym polega antykoncepcja naturalna i kto powinien ją stosować?

Antykoncepcja naturalna w głównej mierze opiera się na obserwacji biologicznych procesów ciała, w tym przede wszystkim tzw. objawów nadciągającej owulacji – rosnącej temperatury, zmianie konsystencji śluzu macicznego i innych symptomów, które mogą wskazywać pojawienie się dni płodnych. Dzięki takim obserwacjom można wyciągnąć odpowiednie wnioski służące do wyznaczania fazy płodnej, czyli momentu, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo wysokie. Naturalną metodą antykoncepcji będzie w takim razie podjęcie decyzji o wstrzemięźliwości seksualnej w tym konkretnym okresie.

Metod naturalnej ochrony przed ciążą jest kilka. Najpopularniejsze z nich to: metoda termiczna, metoda sprawdzania hormonu LH, metoda termiczna i metoda objawowo-termiczna. Dawniej wspominało się jeszcze o metodzie kalendarzykowej polegającej na wyliczaniu dni płodnych i niepłodnych. Ze względu jednak na jej niską skuteczność, bardzo rzadko się ją dzisiaj praktykuje, a niektórzy nie zaliczają jej już nawet do form jakiejkolwiek antykoncepcji.

Metoda termiczna

Polega na codziennym pomiarze temperatury ciała zaraz po przebudzeniu. Ważny jest jej regularny pomiar podczas jak największej ilości cykli miesiączkowych, co daje bardziej wiarygodne wyniki. Na początku cyklu temperatura ciała jest trochę niższa niż po owulacji. W trakcie jajeczkowania można zaobserwować wzrost temperatury (min. o 0,4 – 0,8°C), który utrzymuje się do ok. trzech dni i oznacza dni płodne.

Metoda sprawdzania stężenia hormonu LH

Metoda ta polega na codziennym zanurzaniu pasków testowych w porannym moczu, dzięki czemu sprawdza się wzrost stężenia hormonu LH w moczu. Odczyt wyniku wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia. Metoda ta nie jest odpowiednia dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub zbyt krótkie, ponieważ w takich okolicznościach wyniki mogą być niewiarygodne.

Metoda objawowa   

Opiera się na obserwacji śluzu szyjkowego, który przed owulacją jest kleisty i mętny, a w trakcie owulacji staje się przezroczysty i rozciągliwy. Kobietom, które zdecydowały się na korzystanie z tej metody poleca się połączenie jej z inną metodą naturalną, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na konsystencję śluzu, przez co znacznie utrudniają obserwację

Metoda objawowo-termiczna

Jest to najbardziej precyzyjna naturalna metoda, gdyż łączy obserwację temperatury ciała z obserwacją śluzu szyjkowego.

Na bazie metody objawowo-termicznej opierają się dzisiaj nowoczesne formy antykoncepcji naturalnej, dzięki którym skuteczność ich stosowania rośnie nawet do 97-99%! Na czym one dokładnie polegają? Będą to przede wszystkim tzw. komputery cyklu oraz testery owulacyjne pomagające kobiecie w ustaleniu dni płodnych bez żadnej ingerencji w jej zdrowie i naturalne funkcjonowanie cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne, odwracalne i nie pozostawiają skutków ubocznych, w przeciwieństwie do hormonalnej antykoncepcji.  Komputer cyklu znacznie ułatwia i pomaga w określaniu dni płodnych i niepłodnych, ponieważ staje się osobistym monitorem kobiecej owulacji biorącym pod uwagę wiele różnych wskaźników biologicznych procesów ciała. Podobnie jest z testerem owulacyjnym, np. Testerem Owulacyjnym na Ślinę Afrodyta, który na podstawie poziomu hormonów, a także elektrolitów wskazuje, czy kobieta jest obecnie w fazie owulacji. Korzystanie z tego typu przyrządów znacznie ułatwia i zwiększa skuteczność w samodzielnym ustalaniu dni płodnych, dzięki czemu naturalne metody antykoncepcji stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez kobiety.

Kto powinien stosować antykoncepcję naturalną?

Przede wszystkim kobiety, które chcą żyć w harmonii z własnym ciałem, bez ingerencji w jego naturalne funkcjonowanie.  Naturalne metody antykoncepcyjne są także przeznaczone dla kobiet, które mają problemy ze zdrowiem i niewskazana jest dla nich hormonalna antykoncepcja, której lista przeciwskazań do stosowania jest bardzo długa. Ponadto jeśli chcemy uniknąć licznych skutków ubocznych brania hormonów, również powinnyśmy pomyśleć o naturalnych formach zabezpieczania się. Tycie, bóle głowy, wymioty, plamienia – to tylko niektóre z podawanych na każdej ulotce ewentualnych, negatywnych skutków hormonalnej antykoncepcji.  Panie, które przyjmują na stałe różnego rodzaju leki mające wpływ na skuteczność metod hormonalnych, także są w grupie tych, dla których naturalne metody są odpowiednie.

W przypadku pań, które mają nieregularne cykle, zbliżają się do okresu menopauzy, przechodzą terapię hormonalną, przyjmują środki na poprawienie płodności – powinny skonsultować wybór naturalnej formy antykoncepcji z lekarzem, ponieważ wymienione czynniki mogą mieć wpływ na zniekształcenie obserwacji objawów owulacji i przez to zmniejszać skuteczność naturalnych metod. Ponadto kobiety, które nie posiadają stałego partnera seksualnego powinny zawsze pamiętać, że jedynie prezerwatywa jest względnym zabezpieczeniem przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

 

 

 

0 komentarzy

, Kto powinien stosować antykoncepcję naturalną? Na czym polega antykoncepcja naturalna i kto powinien ją stosować?, Naturalna Płodność
, Kto powinien stosować antykoncepcję naturalną? Na czym polega antykoncepcja naturalna i kto powinien ją stosować?, Naturalna Płodność
, Kto powinien stosować antykoncepcję naturalną? Na czym polega antykoncepcja naturalna i kto powinien ją stosować?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »