, Długoterminowa antykoncepcja wewnątrzmaciczna dla kobiet, Naturalna PłodnośćDługoterminowa antykoncepcja wewnątrzmaciczna dla kobiet, które jeszcze nie rodziły dzieci. Nie możesz stosować antykoncepcji hormonalnej, nie masz przekonania do naturalnych metod antykoncepcyjnych? Zastosuj długoterminową antykoncepcję wewnątrzmaciczną.

 

W Polsce wewnętrzna antykoncepcja długoterminowa jest znacznie mniej popularna niż w innych państwach. U nas panie znacznie częściej decydują się na pigułki. Tymczasem spirale i wkładki są bardzo dobrą alternatywą dla kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z czego wynika nieufność kobiet do wewnętrznej antykoncepcji, w szczególności tych, które jeszcze nie rodziły?

Mniejsza popularność wkładek domacicznych  w naszym kraju wynika najprawdopodobniej z różnych mitów krążących wokół tej metody antykoncepcji lub błędnych przekonań. Paniom może się wydawać, że ciało obce włożone w narządy rodne spowoduje ich uszkodzenie, będzie uwierało, wypadnie lub stanie się przyczyną problemów zajścia w ciążę. Są to najczęściej powtarzane mity.  Rzadko się również zdarza, żeby ginekolodzy w pierwszej kolejności proponowali tę metodę zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Robią to najczęściej w przypadku, gdy kobieta  nie może stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej, a nie chce zdecydować się na metody naturalne. W związku z czym wkładki wewnątrzmaciczne i spirale domaciczne traktowane są po macoszemu, jako pewna alternatywa. Boją się z nich korzystać nieródki i lekarze raczej nieczęsto je wtedy zalecają.  Jaka jest w takim razie rzeczywistość? Należy bać się wkładek i spirali wewnątrzmacicznych?

Czy antykoncepcja wewnątrzmaciczna może powodować późniejsze problemy z zajściem w ciążę?

Nie ma badań, które by potwierdzały, że stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, czy spirali w większym lub mniejszym stopniu przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę, tak samo jak w przypadku kobiet korzystających z pigułek, czy nie zabezpieczających się w żaden sposób. W związku z tym obawy, że wewnętrzna antykoncepcja przyczynia się do ewentualnych problemów z zajściem w ciążę jest bezpodstawna, zarówno w przypadku kobiet, które jeszcze nie rodziły oraz tych, które już mają dzieci.

Czy stosowanie wkładek i spirali zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej?

Metoda ta należy do jednych z bardziej skutecznych i ryzyko pojawienia się ciąży jest bardzo niewielkie, w tym również wystąpienia ciąży pozamacicznej. Ważne, aby wkładka wewnątrzmaciczna była dobrze założona przez lekarza ginekologa.  Nie zaleca się jednak tej metody kobietom, które przebyły ciążę ektopową lub  miały operacje w okolicach jajowodów.

Czy wkładki wewnątrzmaciczne mogą działać poronnie?

Nie ma żadnych badań naukowych, które by to potwierdzały. Skuteczność tej metody jest wysoka, bo ok 98-99,7% w zależności od typu wkładki wewnątrzmacicznej i ryzyko zapłodnienia w trakcie korzystania z wkładki domacicznej jest bardzo niskie. Nie mniej jednak żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, a stosowanie każdej formy antykoncepcji (poza naturalną i mechaniczną) w momencie, gdy doszło do zapłodnienia ( w szczególności tej zawierającej hormony) jest niebezpieczne i może być przyczyną poronienia.

Czy wkładka może wypaść z macicy

Istnieje taka ewentualność, jednak związana jest ze złym założeniem wkładki przez lekarza lub zignorowaniem przeciwskazań anatomicznych do stosowania tej metody. Aby sprawdzić, czy wkładka jest dobrze założona i znajduje się w odpowiednim miejscu wystarczy zrobić USG bezpośrednio po jej zaaplikowaniu.

Czy stosowanie długoterminowej antykoncepcji wewnątrzmacicznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych miednicy (PID)?

Faktycznie, ryzyko PID  wzrasta przez ok. pierwsze 3 tygodnie od założenia wkładki wewnątrzmacicznej, jednak po tym okresie wraca do poziomu sprzed czasów jej stosowania. Natomiast nie wolno stosować tej metody antykoncepcji w przypadku kobiet, które cierpią na stany zapalne miednicy.

TAGI: wkładka wewnątrzmaciczna, wkładka domaciczna, spirala, spirala domaciczna, spirala wewnątrzmaciczna, antykoncepcja, antykoncepcja długoterminowa, metoda antykoncepcyjna, formy antykoncepcji, metody antykoncepcyjne, antykoncepcja wewnętrzna

, Długoterminowa antykoncepcja wewnątrzmaciczna dla kobiet, Naturalna Płodność
, Długoterminowa antykoncepcja wewnątrzmaciczna dla kobiet, Naturalna Płodność
, Długoterminowa antykoncepcja wewnątrzmaciczna dla kobiet, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »