Sperma – właściwości i wpływ męskiego nasienia na kobietę

Sperma - jej właściwości i wpływ na kobietę

Sperma – jej właściwości i wpływ na kobietę

Wiele kobiet czuję awersję do spermy i  w trakcie aktywności seksualnej unika z nią bezpośredniego kontaktu. Tymczasem wiele doniesień wskazuje na to, że ma ona właściwości zdrowotne. Prowadzone od lat badania naukowe nad męskim nasieniem wskazują, że nie pełni ona wyłącznie funkcji nośnika plemników, ale posiada wiele cech pozytywnie oddziałujących na zdrowie kobiety.

Czym jest sperma i jakie są jej właściwości?

Sperma jest wydzieliną produkowaną w jądrach, najądrzach, pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz prostacie. Produkcja spermy wynosi około 2,5 miesiąca – w tym czasie nasienie ma szansę przejść z jąder, poprzez najądrza, nasieniowody i pęcherzyki nasienne. Porcja spermy wydzielana w trakcie wytrysku do ejakulat, którego objętość wynosi zwykle ok .5 mililitrów.

Skład spermy

Sperma składa się z w głównej mierze z wody, białka, fruktozy, glukozy oraz pewnej ilości mikro i makroelementów – cynku, potasu, magnezu, hormonów (testosteronu i estrogenu) i tylko w 1% z plemników.

Smak spermy

To jaki posmak ma spermy w dużej mierze zależy od diety. Wszystko co mężczyzna przyjmuje do swojego organizmu przenika do krwiobiegu, krew natomiast przepływa przez narządy, które produkują określone wydzieliny.

Sperma mężczyzn, którzy spożywają duże ilości produktów przetworzonych i mięsnych, przy jednoczesnej małych proporcjach warzyw i owoców w diecie będzie miała kwaskowaty smak. Gorzki posmak spermy związany jest natomiast z nadmiernym spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów. Lekko słodki lub neutralny smak spermy zapewnia spożywanie dużej ilości owoców, regularne nawadnianie organizmu i ograniczenie spożycia czerwonego mięsa.

Zdrowotny wpływ spermy?

Wiele badań wskazuje na pozytywne właściwości spermy, jednak niektóre z nich oparte są na mało wiarygodnych podstawach. Istnieje zgodność co do tego, że w składzie nasienia znaleźć możemy melatoninę. Jest to hormon wydzielający się z gruczołów szyszynkowych i wpływa na komfort spania. Znajdziemy tam także tyrotropinę i serotoninę jako substancje wyciszające lęki i depresję.

Na podstawie ankiet wypełnianych przez kobiety stwierdzono, że te, które uprawiały seks bez zabezpieczenia wykazywały lepsze samopoczucie i miały mniej myśli samobójczych niż te, które używały prezerwatyw lub wcale nie współżyły- było to jednak związane tylko i wyłącznie z kontaktem dopochwowym.  Wiele badań dowodzi również, że w męskim nasieniu znajduje się wiele wartościowych minerałów, makro i mikroelementów, niemniej nie należy zapominać, że zawarte są w one w nasieniu w śladowych ilościach i trudno mówić o długotrwałych dobroczynnych skutkach.

Przeczytaj także:

Monitor płodności – Inteligentny test owulacyjny na ślinę na smartfon

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Diafragma dopochwowa – skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej?

 

Leave a Reply

Translate »