Luteina (progesteron). Jaką funkcję pełni luteina w organizmie kobiety?

, Luteina (progesteron). Jaką funkcję pełni luteina w organizmie kobiety?, Naturalna PłodnośćLuteina, to inaczej progesteron – kobiecy hormon wytwarzany przez ciałko żółte w jajniku oraz przez łożysko. Ważną rolę w tym procesie odgrywa także kora nadnerczy. Luteina jest niezwykle istotna w przypadku płodności, ponieważ jej zbyt niski poziom uniemożliwia zajście w ciążę, a także może powodować poronienie, w momencie, gdy doszło już do zapłodnienia. Dlatego odpowiedni poziom progesteronu jest ważny zarówno przed, jak i w trakcie całej ciąży. Luteina jest także odpowiedzialna za regulację temperatury ciała związaną z owulacją, czyli jednym ze wskaźników dni płodnych, które obserwuje wiele kobiet stosujących naturalne metody antykoncepcyjne lub planujących powiększenie rodziny. Ponadto reguluje cykl miesiączkowy i w momencie, gdy jej stężenie spada – pojawia się miesiączka.

W ciągu całego cyklu menstruacyjnego poziom luteiny waha się. Jej wzrost zaczyna się przed owulacją, a największe stężenie przypada na ok 20-22 dzień cyklu. Dlaczego jest tak istotna dla funkcjonowania kobiecego organizmu? Ponieważ odpowiada za wiele istotnych procesów dotyczących narządów rodnych kobiety, w tym jajeczkowania, cyklicznych zmian w ściółce macicy i innych narządach płciowych. Ponadto w okresie ciąży luteina odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż hamuje skurcze macicy, wspiera zarodek nim wytworzy się łożysko, reguluje procesy metaboliczne tak, aby współgrały z organizmem dziecka, wpływa na gruczoły mleczne, by odpowiednio spełniały swoją rolę podczas laktacji.

Niedobór luteiny objawia się również zaburzeniami w miesiączkowaniu. Gdy u ciężarnej kobiety pojawiają się plamienia, krwawienie, czy przedwczesne skurcze może być to objaw zbyt niskiego poziomu progesteronu i w takich sytuacjach lekarz zleca stosowanie luteiny doustnie, dopochwowo lub w postaci zastrzyków.

Badanie na poziom luteiny w organizmie powinno się przeprowadzać 7 lub 8 dnia po owulacji, kiedy następuje lekki wzrost temperatury w organizmie. Nie można również mylić luteiny, którą kupuje się w aptece bez recepty na polepszenie wzroku. Luteinę (progesteron) może przepisać jedynie lekarz

TAGI: luteina, progesteron, jajeczkowanie, owulacja

Leave a Reply

Translate »