Leczenie zębów w czasie miesiączki

Leczenie zebów w czasie miesiączki

Leczenie zebów w czasie miesiączki

Czy w czasie miesiączki można poddać się leczeniu kanałowemu zęba lub usuwać ząb?

Miesiączka to comiesięczne, kilkudniowe krwawienie z dróg rodnych kobiety, wywołane złuszczaniem się błony śluzowej jamy macicy. Świadczy ono o możliwości wydania na świat potomstwa. Podczas tych dni często czujemy się słabe, ociężałe i obolałe. Przez pierwsze dni menstruacji towarzyszy nam ból oraz dyskomfort zarówno podbrzusza jak i dolnej części pleców. Niekiedy występują takie dolegliwości jak nudności, wymioty, bóle głowy i biegunki. Okres trwający wiele dni powinien skłonić kobietę do odpoczynku i regeneracji. Przy osłabionym organizmie nie jest zalecana dodatkowa utrata krwi, jak kanałowe leczenie zębów w czasie miesiączki.

Krwawienie miesiączkowe przyczynia się do obniżenia krzepliwości krwi, a to czynnik dość istotny przy wyborze terminu u dentysty. Zwiększa się możliwość omdlenia a także innych powikłań. Warto mieć na uwadze również fakt, że sposób w jaki kobieta odczuwa ból zmienia się w trakcie miesiąca. Naszą odporność na niego warunkuje faza cyklu miesiączkowego, w której obecnie się znajdujemy. Odpowiadają za to estrogeny, a ściślej mówiąc ich stężenie we krwi.  W momencie gdy poziom tych hormonów jest wysoki, w organizmie uwalniane są endorfiny. Hormony te wpływają na dobre samopoczucie oraz łagodzą doznania bólowe.

Mała ilość estrogenów która występuje zarówno podczas menstruacji jak i kilka dni przed nią, znacznie zwiększa odczuwalność nieprzyjemnych bodźców. Na wszelkiego rodzaju zabiegi mogące powodować ból takie jak usuwanie zęba czy depilacja woskiem najlepiej umówić się w połowie cyklu. Stężenie estrogenów w czasie okołoowulacyjnym jest najwyższe.

Czy mogę leczyć zęby w czasie miesiączki?

W przypadkach gdy pacjentce doskwiera silny ból i nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia, ekstrakcja zęba lub kanałowe leczenie zęba w czasie miesiączki jest dopuszczalne. Przy mocnych stanach zapalnych nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, w innym wypadku jakość naszego zdrowia może się znacząco pogorszyć.

W czasie miesiączki ogólne krwawienia jak i te z zębodołu są obfitsze a krzepliwość obniża się, dlatego zawsze warto poinformować specjalistę o zaistniałej sytuacji. Podejmie on właściwe kroki aby ograniczyć przykre skutki zabiegu. Częstym działaniem wykonywanym przez lekarza jest ciasne zszycie dziąsła, które zapobiegnie nadmiernej utraty krwi.

Przeczytaj także:

Monitor cyklu cyclotest mySense – specjalistyczny termometr owulacyjny z funkcją Bluetooth i darmową APLIKACJĄ w j. polskim na Smartfon do stosowania w celach antykoncepcyjnych i/lub planowania ciąży 

Monitor płodności AFRODYTA Smart innowacyjny test owulacyjny do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kropli śliny

 

Leave a Reply

Translate »