Czy należy szczepić się na HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego?

vaccination-1215279_640Czy należy szczepić się na HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego?

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV – jest śmiertelnie niebezpieczny i wywołuje nowotwory narządów płciowych kobiety, w tym najczęściej, raka szyjki macicy. Można się nim zarazić podczas seksu, dlatego częste zmiany partnerów seksualnych powodują zwiększenie ryzyka zachorowań. Dzisiejsze badania pokazują, że korzystanie z prezerwatywy nie zawsze bywa skuteczną ochroną przed zakażeniem HPV.  W jaki sposób się zatem uchronić?

Nowotwór szyjki macicy wykryty w zaawansowanym stadium daje tylko 50% szans na wyleczenie, a im stadium choroby wyższe, tym statystyczne procenty znacznie spadają. Kiedy jednak wykryje się go w miarę szybko, jest zazwyczaj całkowicie wyleczalny. Dlatego bardzo podkreśla się znaczenie profilaktyki. Jeśli chodzi o sam nowotwór ogromne znaczenie ma systematyczne przeprowadzanie badania cytologicznego, które pozwala na wykrycie choroby. Drugą opcją, którą wymienia się w ścisłym związku z ochroną przed zarażeniem HPV w różnych jego odmianach jest szczepionka. Ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Argumenty Za

Szczepieniu powinny być poddane kobiety, które jeszcze nie rozpoczęły inicjacji seksualnej, czyli najlepiej młode dziewczynki. Można ją podać również mężczyznom, aby uchronić ich przed rakiem prącia i zachorowaniu na kłykciny kończyste, a także jednoczesnym zabezpieczeniu ich partnerek seksualnych przed ewentualnym zarażeniem. Szczepionka jest skuteczna jedynie w formie profilaktycznej, dlatego nie pomoże osobom, które już zostały zarażone wirusem.  Dostępne na rynku farmaceutycznym szczepionki muszą być podane trzykrotnie i chronią przed wirusem m in.  HPV16 i HPV18 oraz HPV6 i HPV11. Decyzję o zaszczepieniu podejmuje się po konsultacji z lekarzem, który musi wypisać receptę na szczepionkę. Koszt całego cyklu wynosi ok 1200 zł więc nie jest to tania sprawa.

Argumenty Przeciw

Szczepionka przeciwko HPV ma również wielu przeciwników zarzucających jej brak skuteczności i ciężkie działania uboczne. Wzbudza przez to wiele kontrowersji i skrajnie różne opinie. Przeciwnicy sugerują, że szczepionka ma jedynie nieść kolosalne zyski firmom farmaceutycznym, a w rzeczywistości jest niebezpieczna. Mówi się o małej ilości badań przeprowadzonych w związku z podaniem szczepionki i wielu odnotowanych poszkodowanych, którzy z niej skorzystali. Co do skutków ubocznych wymienia się: niewydolność jajników, bezpłodność i wiele innych dolegliwości.

 

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: