Rak szyjki macicy – kto jest narażony, jakie daje objawy

rak-piersi1-113107_L_mini Rak szyjki macicy – kto jest narażony, jakie daje objawy

Rak szyjki macicy znajduje się w czołówce najczęściej występujących nowotworów u kobiet i jest jednocześnie najczęściej występującym nowotworem złośliwym, jeśli chodzi o narządy płciowe kobiety. Zapadalność Polek na tę chorobę na tle innych krajów europejskich jest bardzo wysoka. Szybko wykryty, we wczesnym stadium – daje prawie 100 % szans na całkowite wyleczenie. Kiedy jednak zdiagnozuje się go zbyt późno i przybierze już zaawansowaną formę – szanse na wyleczenie i przeżycie spadają o połowę.

Czynniki ryzyka

Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który przenoszony jest drogą płciową. Ma on różne odmiany, a niektóre z nich wskazują bardzo wysokie rakotwórcze odziaływanie związane z podjęciem inicjacji seksualnej. Stąd też przede wszystkim narażone są na niego osoby w wieku 20-30 lat, kiedy to częstotliwość i intensywność stosunków seksualnych jest statystycznie w życiu człowieka największa. Pytanie, jaką formą wirusa zostało się zarażonym oraz jak długo i w jaki sposób będzie się on rozwijał i ujawniał.

Do czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zarażeniem się wirusem HPV należą:

– liczni partnerzy seksualni

– wczesny wiek inicjacji seksualnej

– obniżenie odporności organizmu

– palenie papierosów

– długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej

– chlamydia, neoplazja, kiła, rzeżączka, HIV,

– kilka porodów w krótkim odstępstwie czasowym

– niewłaściwa dieta

Objawy

Niestety rak szyjki macicy od wczesnego stadium może nie dawać żadnych konkretnych i oczywistych objawów, stąd też kobiety, które rzadko bywają u ginekologa są potencjalnymi, śmiertelnymi ofiarami tego nowotworu.  Gdy przybierze bardziej zaawansowaną formę może objawiać się krwawieniem śródcyklicznym, krwawieniem po stosunku, czy badaniu ginekologicznym. Miesiączki bywają dłuższe i bardziej obfite i może pojawiać się silny ból w podbrzuszu.

Profilaktyka

Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest w większości przypadków uleczalny, dlatego tak ważna jest systematycznie wykonywana cytologia. Badanie cytologiczne polega na pobraniu próbki materiału do badań z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Trwa krótką chwilę, jest raczej bezbolesne, a wykonywane średnio na 2-3 lata potrafi uratować życie.

Coraz bardziej popularne staje się również szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Z obecnych badań wynika, że szczepionka daje prawie 100% zabezpieczenie przed zakażeniem. Powinno się ją wykonać u dziewczynek w młodym wieku, które nie rozpoczęły jeszcze inicjacji seksualnej. Dzięki temu organizm uodparnia się na wirus i gdyby ten przedostał się do organizmu – zostałby od razu zniszczony. Szczepienie ma jednak charakter profilaktyczny, dlatego nie pomoże, jeśli doszło już do zarażenia.

Leczenie

Wszystko zależy od poziomu zaawansowania choroby w momencie, gdy zostanie wykryta. Ważnym czynnikiem jest również wiek pacjentki i to, czy chce zachować płodność. Niestety często zdarza się tak, że stadium nowotworu jest już na tyle poważne, że jedyną szansą jest operacja. Polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zaatakowanego przez nowotwór obszaru (w tym całej macicy), a także w różnych wariantach wspomagana jest chemioterapią i radioterapią.

Rak szyjki macicy jest bardzo niebezpieczny i gdy przyjmie już bardziej zaawansowane stadium, w najlepszym wypadku efektem będzie utrata płodności, a w najgorszym i niestety najczęstszym – śmierć. Jednak przy odpowiedniej profilaktyce jesteśmy w stanie się przed nim zabezpieczyć lub całkowicie wyleczyć. Zdrowy tryb życia, stały partner seksualny, systematyczna cytologia, a także przyjęcie szczepionki w odpowiednim czasie – sprawią, że możemy spać spokojnie.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »