Plastyka krocza – na czym polega i kiedy ją się wykonuje?

Plastyka krocza - na czym polega i kiedy ją się wykonuje?

Plastyka krocza – na czym polega i kiedy ją się wykonuje?

Plastyka krocza to popularny zabieg ginekologii plastycznej. Wykonuje się go w ramach rekonstrukcji budowy anatomicznej oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania okolic intymnych. Na czym polega zabieg? W jakich sytuacjach się go wykonuje?

Czym jest plastyka krocza?

Plastyka krocza to zabieg chirurgiczny mający na celu odbudowę krocza i zewnętrznych narządów pochwy. Krocze to przestrzeń między odbytem a pochwą. Jego zadaniem jest wsparcie narządów rozrodczych i mięśni dna miednicy. Poród, utrata masy ciała, uraz i inne czynniki mogą uszkodzić ten obszar i spowodować, że skóra wokół otworu pochwy stanie się luźna i nadmiernie rozciągnięta.

Plastyka krocza ma na celu wzmocnienie i napięcie krocza, zwężenie otworu pochwy i naprawę luźnej, pokrytej bliznami lub uszkodzonej skóry wokół pochwy. Ta procedura może przywrócić odpowiednie funkcjonowanie i komfort oraz poprawić wygląd okolicy krocza.

Co powoduje uszkodzenie krocza?

Poród siłami natury jest główną przyczyną uszkodzeń okolicy krocza. W trakcie porodu dochodzi do rozciągnięcia przedsionka pochwy, aby umożliwić dziecku wyjście. Liczne porody drogą pochwową zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiernie rozciągniętego przedsionka pochwy. Co więcej, jeśli podczas porodu wystąpi rozległe rozdarcie krocza lub konieczne będzie nacięcie krocza, istnieje zwiększone ryzyko powstania blizny lub nieprawidłowego gojenia się mięśni pochwy. Powstała tkanka bliznowata może powodować dyskomfort i utratę czucia — z tego powodu niektóre osoby poddają się perineoplastyce.

Inne przyczyny uszkodzenia krocza obejmują:

  • ekstremalną utratę lub zwiększenie masy ciała;
  • uraz narządów rodnych;
  • uprawianie intensywnej aktywności fizycznej np. sportów czy ćwiczeń fizycznych;
  • choroby ginekologiczne;
  • genetykę;

Dlaczego niektórzy poddają się plastyce krocza?

Wiele osób poddaje się perineoplastyce, aby pozbyć się luźnej skórą przy wejściu do pochwy. Ten problem prowadzi do odczuwania dyskomfortu czy bólu w trakcie stosunku, a także zmniejszenia satysfakcji podczas seksu i do obniżenia libido czy całkowitego braku ochoty na seks. Niektóre jednostki decydują się na zabieg z powodów estetycznych, ponieważ posiadają blizny w okolicy krocza, co może wywoływać poczucie skrępowania i skutkować obniżeniem samooceny. W niektórych przypadkach uszkodzenie mięśni może spowodować problemy z nietrzymaniem moczu.

Wśród zalet zabiegu wymienia się:

  • poprawioną satysfakcję seksualną,
  • wzrost samooceny,
  • przywrócenie pochwie rozmiaru sprzed porodu,
  • usunięcie blizny,
  • wyleczenie nietrzymania moczu (wycieku moczu),
  • skorygowanie deformacji.

Trzeba zaznaczyć, że perineoplastyki nie wykonuje się u osób, które są w ciąży, karmią piersią, a także podczas miesiączki. Do przeciwwskazań zalicza się również problemy z krzepliwością krwi, nieleczone infekcje czy chorowanie na nowotwór.

Jak wygląda procedura plastyki krocza?

Plastykę krocza wykonuje ginekolog. Przed zabiegiem warto porozmawiać o swoich objawach i pragnieniach dotyczących operacji. Specjalista odpowie na wszelkie pytania dotyczące procedury i pomoże zrozumieć ryzyko i korzyści wynikające z perineoplastyki. Warto zapytać się, jak wygląda proces rekonwalescencji i co należy poczynić przed operacją.

Plastyka krocza wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od stanu pacjentki i zakresu procedury. Ginekolog wykona nacięcie w miejscu ujścia pochwy. Następnie wytnie nadmiar tkanki i zaszyje krawędzie nacięcia.

Powrót do zdrowia po plastyce krocza zajmuje od sześciu do ośmiu tygodni. Podczas rekonwalescencji należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza. Przede wszystkim powinno ograniczyć się swoją aktywność przez co najmniej cztery tygodnie i powstrzymać się od seksu przez sześć tygodni. Trzeba również dbać o odpowiednie pielęgnowanie rany pooperacyjnej. W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości należy zgłosić się do specjalisty.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »