Opuchlizna sromu – przyczyny i leczenie

Opuchlizna sromu

Opuchlizna sromu

Srom to zewnętrzna część narządów płciowych kobiety. Składa się z warg sromowych mniejszych oraz większych,  łechtaczki oraz jej napletka, wzgórka łonowego, ujścia cewki moczowej i ujścia pochwy. W dużej mierze służy do ochrony miejsc intymnych a także jest źródłem przyjemności seksualnej. Niestety ze względu na położenie oraz strukturę jako bardzo delikatny obszar naszego ciała jest narażony na infekcje i zapalenia.

Przyczyny opuchniętego sromu

Za opuchliznę sromu odpowiadać może wiele czynników. Najczęstszym powodem tej dolegliwości jest infekcja grzybicza spowodowana rozrostem grzybów z rodzaju Candida w wilgotnym środowisku intymnym. Charakterystyczne jest współistnienie także innych objawów takich jak pieczenie i świąd, zaczerwienienie oraz białe, serowate upławy.

Opuchnięte miejsca intymne mogą być także wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Najczęściej dotykają one kobiet w okresie okołomenopauzalnym, co spowodowane jest niedoborem estrogenów. Obniżony poziom tych hormonów znacząco przyczynia się do ryzyka powstania stanu zapalnego miejsc intymnych.

Podłoże opuchlizny może być także alergiczne. Delikatne miejsca intymne łatwo reagują na podrażnienia spowodowane alergenami takimi jak np. silne detergenty, substancje zapachowe czy sztuczne tkaniny. Nieodpowiedni dobór proszku do prania, bielizny oraz środka myjącego często powoduje dyskomfort narządów płciowych. Należy zwrócić uwagę również na środki higieniczne stosowane podczas miesiączki. Podpaski i tampony nierzadko perfumowane, bielone chlorem mogą wywołać reakcje alergiczne. W takiej sytuacji warto sięgnąć po bardziej naturalne odpowiedniki z bawełny organicznej oraz kubeczki menstruacyjne.

Zdarza się, że za puchnięcie sromu odpowiada ropień gruczołu Bartholina. Możemy zaobserwować również bolesność miejsc intymnych a niekiedy także wzrost temperatury ciała. Zadaniem tego typu gruczołów jest produkcja śluzu pochwowego, tworzącego się w trakcie podniecenia seksualnego. Bakterie powodujące stan zapalny to najczęściej E.coli lub paciorkowce. Możliwe jest także występowanie infekcji wirusowej w postaci opryszczki narządów płciowych.

W najgorszym przypadku długo utrzymująca się opuchlizna może świadczyć o rozwoju nowotworu sromu, dlatego tak ważne są profilaktyczne badania ginekologiczne. Najczęściej występuje on jednak u kobiet starszych.

Leczenie opuchlizny sromu

W celu złagodzenia opuchlizny sromu w pierwszym rzucie przeważnie stosuje się środki miejscowe jak np. maści oraz dopochwowe leki przeciwgrzybicze. W przypadku powtarzających się infekcji może być konieczne zastosowanie leków doustnych. W momencie, gdy stan zapalny rozwija się na skutek rozrostu bakterii, lekarz powinien wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię. Pomocnym środkiem do łagodzenia stanów zapalnych sromu jest również chlorowodorek benzydaminy. Przemywając nim srom roztwór wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Jeśli za dolegliwości odpowiada zachwiana gospodarka hormonalna zaleca się miejscowe stosowanie maści z estrogenem, mogących poprawić codzienny komfort miejsc intymnych. Niezależnie od przyczyny opuchlizny pomocnym krokiem jest zmiana bielizny na bawełnianą, spanie bez majtek, odpowiedni dobór hipoalergicznych środków higienicznych podczas miesiączki oraz delikatnych proszków do prania.

Przeczytaj także:

Tampony do seksu, na basen, saunę i sportu podczas okresu

Diafragma antykoncepcyjna Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet, pasuje bez dopasowania

Monitor płodności – test owulacyjny na ślinę wielokrotnego użytku do szybkiego i skutecznego wyznaczania dni płodnych, owulacji i dni niepłodnych

Translate »