Miesiączka – dlaczego i po co kobiety miesiączkują

, Miesiączka – dlaczego i po co kobiety miesiączkują, Naturalna PłodnośćChoć menstruacja  stanowi comiesięczne utrapienie niejednej kobiety, niewiele z nas zastanawia się nad tym, dlaczego  tak właściwie miesiączkuje. Z czym związane są występujące cyklicznie krwawienia i dlaczego ich występowanie jest tak ważne?

Dlaczego kobiety miesiączkują?

Miesiączka to całkowicie naturalne fizjologiczne zjawisko, które związane jest z cyklicznymi zmianami w obrębie narządów rozrodczych.  Występują one po to, by przygotować te struktury do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej. Menarche jest pierwszą miesiączką  pojawiającą się najczęściej między 9 a 16 rokiem życia dziewczynki  i początkowo  ma dosyć nieregularną postać. Jej wystąpienie zależy od wzrostu poziomu estrogenów  i  zmian w obrębie narządów rodnych. Pierwsza miesiączka może przybrać postać skąpego i krótkiego plamienia. Następna zaś może pojawić się w nieregularnym odstępie.   W okresie ok 1-2 lat od pierwszej miesiączki dochodzi  jednak do stabilizacji poziomu hormonów  w organizmie kobiety i w konsekwencji kobieta miesiączkuje cyklicznie. Około 50 roku życia przechodzi ostatnią w swoim życiu miesiączkę, zwaną menopauzą. Wcześniej może odczuwać różne objawy, które mogą sygnalizować  zbliżający się okres okołomenopauzalny – m.in.  cykle stają się nieregularne a kobieta doświadcza nagłych uderzeń gorąca.

W jaki sposób powstaje miesiączka?

W sytuacji braku zapłodnienia rozpoczyna się cykl zmian w obrębie narządów rozrodczych kobiety , które mają na celu ponowne przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Polegają one m.in.  na wzmożeniu ukrwienia macicy oraz na wystąpieniu zmian w błonie śluzowej. Gdy  dojdzie do zapłodnienia ciałko żółte produkuje hormon – progesteron, odpowiedzialny za podtrzymywanie tych zmian. Jeśli jednak zapłodnienie nie wystąpi, stężenie progesteronu pod koniec cyklu miesiączkowego ulega gwałtownemu obniżeniu, co stanowi bezpośrednią przyczynę pojawienia się krwawienia. Niski poziom progesteronu sprzyja obkurczaniu się tętnic w obrębie macicy i  powoduje złuszczanie się komórek endometrium.

Miesiączka  jako element cyklu miesiączkowego

Miesiączka stanowi zaledwie jeden z elementów w ciągu całego cyklu miesięcznego. Nie należy jednak zapominać, że występująca menstruacja umożliwia wystąpienie innych znaczących zmian – takich jak cykl jajnikowy (związany z zachodzącą owulacją – uwalnianiem komórki jajowej),  cykl endometrialny (odpowiedzialny za przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej) a także cykl szyjkowy (dotyczący  prawidłowego przebiegu zmian związanych z konsystencją i ilością śluzu szyjkowego).

TAGI: miesiączka, cykl miesiączkowy, progesteron, okres miesiączkowy, krwawienie miesiączkowe

Leave a Reply

Translate »