
Infekcja intymna
Infekcja intymna to dokuczliwa przypadłość dotykająca drogi rodne kobiety. Rozwija się pod wpływem działania bakterii chorobotwórczych lub grzybów. Zazwyczaj objawia się świądem okolic intymnych, pieczeniem, bólem i upławami o różnym kolorze i konsystencji w zależności od rodzaju infekcji oraz jej nasilenia.
Infekcja bakteryjna nasila się stopniowo. Najczęściej występuje żółtawa lub biaława wodnista wydzielina o przykrym zapachu, któremu towarzyszy delikatny świąd i pieczenie. W momencie zaawansowanego namnożenia bakterii może wystąpić podwyższona temperatura ciała. Jedynym lekarstwem wtedy są antybiotyki. Infekcja grzybicza natomiast atakuje szybko. W trakcie jej trwania zaobserwować można białe, serowate upławy, którym towarzyszy intensywny świąd i pieczenie. Zazwyczaj zakażenie spowodowane jest przerostem Candida Albicans. Leczy się je lekami przeciwgrzybiczymi takimi jak kremy, maści lub globulki z odpowiednią substancją czynną jak np. klotrymazol.
Niedoświadczona kobieta ma trudności z postawieniem trafnej diagnozy dotyczącej infekcji intymnej. Warto nadmienić, że infekcja intymna może być także mieszana- grzybiczo-bakteryjna. Zawsze więc skontaktujmy się z zaufanym ginekologiem, który wskaże problem i wdroży odpowiednie leczenie. Długo nieleczone infekcje mogą powodować poważniejsze problemy zdrowotne.
Probiotyki w infekcji intymnej
Probiotyki to środki zawierające w sobie żywe kultury bakterii. Pomagają one utrzymać prawidłową mikroflorę bakteryjną poprzez wzbogacenie jej w dobre mikroorganizmy. Dzielą się na dopochwowe- aplikowane bezpośrednio do pochwy- oraz doustne wchłaniające się w przewodzie pokarmowym w formie tabletki. Te stosowane miejscowo odznaczają się większą skutecznością i szybkością działania, jednak w momencie podrażnienia pochwy lub wcześniejszego zabiegu ginekologicznego nie należy ich stosować.
Najczęściej stosowanymi probiotykami są te, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Pozwalają one na utrzymanie odpowiednio kwaśnego odczynu w pochwie w granicach 3,5 do 4,5- takie środowisko uniemożliwia rozwój złych drobnoustroi. Środki te są bardzo pomocne przy antybiotykoterapii, ponieważ zapobiegają wyjałowieniu pochwy. Polecane są również przez ginekologów w celu złagodzenia delikatnych podrażnień oraz prewencyjnie aby uniknąć w przyszłości infekcji intymnej w razie nawracających problemów.
Infekcji intymnych zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych nie jesteśmy w stanie wyleczyć za pomocą probiotyków. Są one formą zapobiegawczą, wspomagają florę bakteryjną i wzmacniającą naturalne mechanizmy obronne pochwy. Mogą być pomocne w razie przyjmowania leków takich jak antybiotyki, które stosujemy aby pozbyć się bakterii. Uchronią przed nadmiernym rozrostem grzybów. Warto posiadać je w swoim domu i przechowywać w lodówce, co wydłuży ich okres żywotności. Zarówno decyzje o przyjmowaniu probiotyków jak i lekarstw w postaci antybiotyków i subtstancji przeciwgrzybiczych należy konsultować ze swoim lekarzem.
Przeczytaj także:
Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku do skutecznego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w 5 minut
Specjalne Tampony BEPPY do seksu, na fitness, basen czy rower
Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny i jak temu zaradzić