Czy tampony są bezpieczne?

tampon-495739_640Czy tampony są bezpieczne?

Na temat stosowania tamponów funkcjonuje wiele mitów, które powodują, że młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkować, boją się ich stosowania.  Opinie dotyczące ich bezpieczeństwa są podzielone, dlatego tampony mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak to z nimi faktycznie jest?

Na rynku jest wiele rodzajów tamponów i rozmiarów, nawet takie, które można stosować w trakcie stosunku seksualnego czy na basen. Korzystanie z tamponów jest bezpieczne, należy tylko pamiętać o kilku zasadach związanych z ich stosowaniem. Warto również przeczytać informacje na ulotce, którą zawsze dołącza producent.

Tampony należy wymieniać co kilka godzin. Zbyt długie ich przetrzymywanie może powodować infekcje, przesuszanie błony śluzowej, a nawet TSS (zespół szoku toksycznego), który jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia kobiety. Ma on związek z przenikaniem toksyn do organizmu, które mogą znajdować się w tamponie. Objawy TSS to najczęściej: gorączka, silne bóle brzucha, omdlenia itd. Są to jednak dość skrajnie przypadki związane z wyraźnym niezachowaniem higieny ich stosowania.

Producenci zapewniają, że korzystanie z tamponów podczas snu jest bezpieczne, należy tylko wybierać te przeznaczone na noc, które są największe i najbardziej chłoną wilgoć. Wiele kobiet jednak woli stosować wtedy podpaski, mimo iż dają mniejsze zabezpieczenie przed ewentualnym przeciekaniem. Zdania są podzielone, jednak lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach wydają się być podpaski. Od momentu położenia się do łóżka, aż do wstania z niego może minąć czasem nawet kilkanaście godzin. Lepiej, aby ciało wtedy mogło swobodnie oddychać. W szczególności jest to zalecane kobietom, które mają bardzo obfite miesiączki. Często wtedy macica wydala z siebie nie tylko płynną krew, ale również i skrzepy krwi. Nie powinny być one blokowane przez tampon, ponieważ mogą wtedy przedostać się do jajowodów, co m.in. powoduje endometriozę.

Jeśli chodzi o młode kobiety, które jeszcze nie współżyły istnieje niebezpieczeństwo, że tampon naruszy błonę dziewiczą. Wszystko zależy od jej kształtu, którego kobieta nie jest sama w stanie ustalić. W takich sytuacjach kobiety powinny wybierać tampony o najmniejszej wielkości lub stosować podpaski.

Tamponów nie powinny stosować panie, które mają zaaplikowaną wkładkę wewnątrzmaciczną, ponieważ istnieje ryzyko, że wysunie się wraz z wyciąganiem tamponu. W takich wypadkach dużo pewniejsze jest korzystanie z podpasek.

Nie należy również stosować tamponów, jeśli nie ma miesiączki, np. aby wchłaniały wydzielinę z pochwy lub upławy w trakcie infekcji. Mogłoby to powodować nadmierne wysuszenie błony śluzowej, podrażnienie jej i w efekcie spowodować lub pogłębić stan zapalny. W takich sytuacjach jedynym dobrym rozwiązaniem są wkładki higieniczne lub przy dużych upławach – podpaski.

Stosowanie tamponów jest bardzo wygodne, ponieważ zapewniają znacznie większy komfort i zabezpieczenie w trakcie miesiączki. Pochłaniają również nieprzyjemny zapach, który wytwarza krew menstruacyjna. Są również bardzo bezpieczne, o ile stosuje się do zaleceń producenta i w miarę możliwości – jak najczęściej je wymienia.

Leave a Reply

Translate »