Czy plamienie to pierwszy dzień cyklu?

miesiaczkaCzy plamienie to pierwszy dzień cyklu?

Plamienie uważane jest za pierwszy dzień cyklu pod warunkiem, że utrzymuje się co najmniej 1-2 dni a następnie występuje krwawienie. W takim przypadku pomiędzy plamieniem a krwawieniem nie powinno być przerwy.

Krwawienie miesiączkowe trwa zazwyczaj kilka dni i pojawia się znowu wraz z rozpoczęciem kolejnego cyklu. Zazwyczaj pierwsze dni miesiączki charakteryzuje duża ilość krwi menstruacyjnej, potem przechodzi w plamienie i zanika.

Nie zawsze jednak ślady krwi na bieliźnie oznaczają miesiączkę i pierwszy dzień cyklu. Plamienia śródcykliczne mogą mieć różne przyczyny, m.in.  końcówkę poprzedniego cyklu (jeśli występuje chociażby 1 dzień przerwy pomiędzy plamieniem a krwawieniem), owulację, mięśniaki macicy, zapalenie przydatków, stosowanie antykoncepcji hormonalnej itd. Są to jednak niewielkiej ilości plamienia, które nie przypominają miesiączki pod względem intensywności krwawienia. Mogą one ją poprzedzać, ale nie zawsze jest to jeszcze początek cyklu. Wówczas najlepiej udać się do lekarza ginekologa, aby wyjaśnił przyczynę takich plamień.

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: