Choroby przenoszone drogą płciową – kiła

Kiła zaliczana jest do tzw. chorób wenerycznych/chorób przenoszonych drogą płciową. Do tej grupy zalicza się cały szeregchorób zakaźnych które najczęściej przenoszone drogą płciową ale nie tylko.
W zależności od sposobu w jaki doszło zakażenia kiłę możemy podzielić na kiłę nabytą i wrodzoną (będącą wyniekiemzakażenia płodu w łonie matki).
Do zakażenia kiłą nabytą dochodzi zwykle przez bezpośredni kontakt i przeniesienie krętków bladych z osoby chorej,będącej w okresie zakaźnym, na osobę zdrową. W większości przypadków do zakażenia dochodzi na drodze kontaktówpłciowych z zakażonym partnerem, u którego na skórze lub błonach śluzowych występują zmiany kiłowe.
W przypadku kiły wrodzonej krętki blade przedostają się z układu krążenia matki do płodu przez łożysko. Zakażenie możenastąpić już w 9.–10. tygodniu trwania ciąży, a ryzyko zakażenia wzrasta wraz z zaawansowaniem ciąży i jest największew okresie nasilenia posocznicy krętkowej w kile wczesnej, Choroby przenoszone drogą płciową – kiła, Naturalna Płodność
Charakterystycznym objawem  kiły jest pojawienie się tzw. owrzodzenia. Owrzodzenie to lokalizuje się najczęściej nanarządach płciowych, a także w okolicy odbytu i pachwin. Typowe owrzodzenie pierwotne ma kształt okrągły lub owalny iregularne, gładkie brzegi. Po 2–6 tygodniach owrzodzenie pierwotne znika samoistnie, nie pozostawiając śladu lubjedynie niewielką bliznę. Kilka dni po wystąpieniu owrzodzenia następuje powiększenie okolicznych węzłów chłonnychstają się one sprężyste i twarde, ale nie bolesne. Wystąpienie objawu pierwotnego w jamie ustnej, okolicy wargi górnejlub dolnej, a także na języku i podniebieniu jest najczęściej skutkiem oralnego seksu. Owrzodzenie w tej lokalizacji jestzazwyczaj bolesne i towarzyszy mu zazwyczaj powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Objawem kiły jest także tzw.łysienie kiłowe które może wystąpić  w 3–4 miesiącu od zakażenia.
Najskuteczniejszym antybiotykiem w leczeniu kiły jest penicylina a terapia polega na utrzymywaniu stałego stężenia tegoantybiotyku w tkankach. Według wytycznych Instytutu Wenerologii w Polsce penicylinę prokainową należy stosowaćdomięśniowo, w dawce 1,2 mln j. przez 20 dni w kile I okresu i przez 30 dni w kile II okresu i kile utajonej.
Zapobieganie kile to przede wszystkim uważność w zakresie zachowań seksualnych – nie nawiązywanie przypadkowychkontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw. Należy pamiętać, że zarazić można się także przez stosunek oralny i analny.

 

Leave a Reply

Translate »