Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny  i jak temu zaradzić

Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku

Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku

Seks jest bardzo ważnym elementem naszego życia, dlatego wszelkie utrzymujące się dolegliwości bólowe w trakcie stosunku powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Problemy w sferze seksualnej mogą bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie związku i komfort psychiczny partnerów. Schorzenie polegające na odczuwaniu bólu podczas stosunku nazywane jest dyspareunią. Bardzo często na bolesne współżycie skarżą się kobiety po porodzie. Jakie mogą być przyczyny bolesnego współżycia po urodzeniu dziecka i jak możemy pomóc sobie w leczeniu tej przykrej dolegliwości?

Przyczyny bolesnego stosunku

Ból podczas stosunku często towarzyszy kobiecie w okresie połogu, czyli wtedy kiedy błona śluzowa zaczyna się regenerować.  Między innymi dlatego właśnie w tym okresie (ok. 6 tygodni) zaleca się wstrzymać od współżycia. Bolesne współżycie może być również efektem niedoboru poziomu estrogenów, a więc sytuacji do której bardzo często dochodzi na skutek karmienia piersią. Niedostateczny dobór tych hormonów wpływa niekorzystnie na stan śluzówki pochwy.

Bolesne współżycie po porodzie może również być efektem rozwoju infekcji (grzybicznej, bakteryjnej lub pasożytniczej), do której może dojść na skutek niewłaściwej higieny czy regeneracji tkanki, najczęściej po porodzie siłami natury. Nierzadko również bolesne współżycie wynika z braku gotowości psychicznej kobiety do współżycia- obniżonego poziomu libido a co za tym idzie niewystarczającego zwilżenia pochwy.

Dolegliwości bólowe w trakcie stosunku mogą wystąpić zarówno po porodzie siłami natury jak i po porodzie poprzez cesarskie cięcia. Paradoksalnie jednak najrzadziej występują po porodzie siłami natury, zdecydowanie częściej po zabiegu cesarskiego cięcia lub po powikłanym porodzie siłami natury z użyciem kleszczy lub próżniociągu.

Bolesne współżycie częściej towarzyszy również kobietom, które z różnych przyczyn miały nacięte krocze. Ból najczęściej lokalizuje się w miejscu szycia i blizny – sposób bliznowacenia się często jest kwestią indywidualną każdej kobiety. Po zabiegu cesarskiego cięcia źródło potencjalnego bólu stanowią tzw. zrosty – czyli tzw. sklejenia, połączenia tkanek mięśni brzucha ze ścianą macicy – ich występowanie nie jest oczywiście regułą, trudno jednak przewidzieć zakres ich powstawania u danej kobiety. Niemniej to właśnie one poprzez zmianę ruchomości narządów rodnych mogą wywoływać ból w trakcie seksu.

Jak leczyć dolegliwości bólowe w trakcie stosunku?

Przede wszystkim – droga mamo – nie panikuj. Bolesne współżycie po porodzie występuje u wielu kobiet – max. po ok 18 miesiącach wszystko powinno wrócić do normy. U zdecydowanej większości kobiet problem bolesnego seksu znika już po upływie 6 miesięcy. Niekiedy skutecznym elementem regeneracji i powrotu do przyjemnych uniesień może okazać się… wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który poprzez odpowiednie ćwiczenia i terapie manualne pomaga w dolegliwościach bólowych kobietom po porodzie.

Niezmiernie ważna w leczeniu bolesnego współżycia jest odpowiednia diagnostyka problemu, zwłaszcza jeśli pomimo upływu długiego okresu czasu współżycie nadal nie jest dla kobiety komfortowe. Czasami przyczyna bólu w trakcie stosunku może mieć podłoże psychiczne – np. jeśli do poczęcia doszło na skutek gwałtu, kobieta doświadczyła w przeszłości urazu seksualnego lub poród przebiegł dla niej z dużymi komplikacjami. Wówczas skuteczna może okazać się wizyta u seksuologa lub psychologa.

Nie należy zapominać, że gwarantem udanego seksu po porodzie oprócz gotowości fizycznej jest również gotowość psychiczna. Skutecznym elementem terapii poporodowych problemów seksualnych może okazać się również stosowanie odpowiednich narzędzi umożliwiającym ćwiczenie pochwy, co po często długim okresie abstynencji pozwoli przyzwyczaić się kobiecie do stymulacji seksualnej. Do tego typu narzędzi należą specjalne rozszerzacze pochwy, np. VagiWell Dilator Set.  Dilator jest specjalnym silikonowym narzędziem, który w domowej atmosferze pozwala na stopniowe rozszerzanie mięśni pochwy. Rozszerzanie najlepiej rozpocząć od najmniejszego rozmiaru – wraz ze wzrostem komfortu psychicznego można sięgać stopniowo po większy rozmiar. Zalecane jest stosowanie dilatora z użyciem specjalnego lubrykantu np. Sylk.

Przeczytaj także:

Jak samodzielnie badać piersi – FemiGlove Specjalna rękawica, która zwiększa czułość dotyku

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

 

 

Leave a Reply

Translate »