Samobadanie piersi. Dlaczego warto badać sobie piersi?

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi

Od wielu lat wiadomo jak ważne są badania profilaktyczne. Mogą uchronić przed rozwojem niebezpiecznych schorzeń, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy kliniczne. Są szybkie, łatwo dostępne, a co najważniejsze pozwalają zaoszczędzić późniejszych zmartwień związanych z zaawansowanym stopniem choroby.

Istnieje lista badań, które każda kobieta powinna wykonać chociaż raz w roku. Oprócz morfologii i badania ogólnego moczu, na początku listy powinna znaleźć się także cytologia, USG jajników oraz USG piersi. Częstość, z jaką należy kontrolować swój stan zdrowia zależy od wielu czynników, aczkolwiek warto przeznaczyć sobie choć jeden dzień w roku na zadbanie o siebie- w sposób medyczny. Piersi należy badać także w zaciszu domowym- średnio raz w miesiącu. Wyczuwalne guzki lub zgrubienia są podstawą do szybszej wizyty ginekologicznej w celu dalszej diagnostyki. Pamiętajmy, że każdy nowotwór we wczesnym stadium jest uleczalny. Profilaktyka widocznie zwiększa szansę na normalne i zdrowe życie, bez towarzystwa tak silnego przeciwnika jakim jest rak.

Jak badać piersi?

Podstawowym badaniem  jest USG piersi- kompletnie bezbolesne i zazwyczaj trwa zaledwie minutę. Możemy wykonać je u ginekologa podczas wizyty prywatnej lub bezpłatnie w ramach NFZ. Na pierwszą ultrasonografię najlepiej umówić się kończąc 20 rok życia, chyba, że są ku temu wcześniejsze wskazania.

Kobiety miesiączkujące powinny udać się na to badanie między 2-10 dniem cyklu menstruacyjnego. Struktura piersi jest wtedy najlepiej widoczna. W momencie przyjmowania antykonepcji hormonalnej faza cyklu nie ma tu większego znaczenia. Pacjentka proszona jest aby zająć miejsce na specjalnej leżance, gdzie może wygodnie się położyć. Lekarz przesuwa łagodnie głowicą po piersiach pokrytych żelem ultrasonograficznym, gdzie szuka ewentualnych zmian typu torbiele lub guzy. Przy okazji dokonuje obserwacji sutków kobiety. Bada też doły pachowe w celu wykluczenia powiększonych węzłów chłonnych. Po wszystkim pacjentka dostaje kawałek ręcznika papierowego lub chusteczki, którą może z siebie zetrzeć żel. Teraz można się już ubrać.

Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Jako, że zależy nam na komforcie badania oraz jego wiarygodności, najlepiej przeprowadzać je w pierwszej fazie cyklu- między 5-10 dniem. Nie należy badać tkliwego oraz nabrzmiałego biustu- przysporzy to jedynie bólu oraz niepotrzebnych nerwów.

Dla kobiet stosujących środki antykoncepcyjne najdogodniejszym momentem na badanie będzie przerwa np. między przyjmowaniem tabletek. Aby ułatwić samodzielne badanie piersi, warto zaopatrzyć się w specjalnie do tego stworzoną rękawicę FemiGlove. Jej działanie polega na aż 8-krotnym zwiększeniu czułości dotyku między palcami a biustem kobiety za sprawą odpowiedniego materiału. Pozwala to efektywniej dbać o zdrowie w zaciszu domowym.

Zalecanym badaniem po 50 roku życia jest także mammografia. To najdokładniejsza ze wszystkich metoda radiologiczna. Pozwala na wczesne wykrycie trudnych do znalezienia zmian nowotworowych.  Badanie to widocznie przyczynia się do zmniejszenia umieralności na raka piersi.

Przeczytaj także:

Monitor płodności na smartfon Afrodyta Smart do samodzielnego wyznaczani dni płodnych i niepłodnych podstawie kilku kropel śliny

Specjalne tampony BEPPY bez sznureczków do seksu w czasie okresu

 

 

 

Leave a Reply

Translate »