Niepłodność a bezpłodność


nozkiNiepłodność a bezpłodność – czym się różnią i jak można je leczyć? 

Niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, pomimo regularnego współżycia seksualnego.. O niepłodności mówimywtedy, gdy przy 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia, nie dochodzi do zapłodnienia. Ta granicamoże się zmieniaćjeśli kobieta starająca się o zajście w ciążę ma powyżej 35 lat, powinna udać się do specjalistynawet wcześniej niż po roku starań – jest znacznie bardziej prawdopodobne, ze będzie miała problemy z płodnością. Ukobiet do 27 roku życia ten czas może się wydłużyć do półtora roku, a nawet dwóch lat. Po tym czasie należy rozpocząćleczenie.
Problem niepłodności dotyczy 20-25% społeczeństwa, przy czym w 35% przypadkach zależny jest od kobiet lub od mężczyzn, a w pozostałej części odpowiadają oboje partnerzy lub nie można ustalić przyczyny niepłodności. Należy wyraźnie podkreślić, że niepłodność jest najczęściej odwracalna, co oznacza, że po przejściu odpowiedniej kuracji, możliwe jest zajście w ciążę lub spłodzenie dziecka.
Powiedzmy wyraźnie: niepłodność nie dotyczy wyłącznie kobiet. Przekonanie że to zawsze kobieta jest odpowiedzialna za trudności z poczęciem wciąż pokutuje w naszym społeczeństwie. Tymczasem badania dowodzą, ze za niemożność posiadania potomstwa statystycznie tak samo często odpowiada mężczyzna, jak kobieta: 50%/50%. Należy więc pamiętać, ze badaniom pod katem płodności powinni się poddać oboje partnerzy. Często zdarza się również, iż problem niepłodności dotyczy obojga partnerów.
Bezpłodność natomiast jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka. Medycyna zna przypadki, w których bezpłodność kobiety lub mężczyzny  graniczy z pewnością, takimi przypadkiem u kobiet jest brak macicy, a u mężczyzna utrata obu jąder. Bezpłodność męska może wynikać z nieprawidłowo przeprowadzonej operacji, w której uszkodzono nasieniowody, albo z przebycia choroby zakaźnej, takiej jak świnka.
Pary starające się o dziecko mylnie sądzą, że po trzech miesiącach, czy nawet pół roku prób bez rezultatu, są niepłodne. W statystykach prowadzonych przez lekarzy ginekologów wskazano, że:
• 80% par starających się o dziecko zajdzie w ciążę przed upływem roku od ich regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych,
• 10% par starających się o dziecko zajdzie w ciążę przed upływem dwóch lat od ich regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych,
• 10% będzie musiało szukać pomocy specjalistów, aby móc zajść w ciążę.

1 komentarz

  1. Joanna

    niestety bedzie coraz gorzej

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »