Na czym polega in-vitro i jaka jest skuteczność in-vitro?

Czym jest in-vitro i jaka jest skuteczność in-vitro?

Czym jest in-vitro i jaka jest skuteczność in-vitro?

Coraz więcej par na całym świecie dotyczy problem płodności. Regularne starania o dziecko przez okres ponad 12 miesięcy, przy jednoczesnym braku antykoncepcji powinny skutkować ciążą. W momencie, gdy kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę przez tak długi czas mówimy o niepłodności. Na szczęście istnieją metody leczenia, pozwalające na wejście w rolę rodzica. Należy do nich m.in. metoda wspomaganego zapłodnienia in vitro.

Czym jest in-vitro?

Zapłodnienie in-vitro to inaczej pozaustrojowe połączenie komórek rozrodczych w ściśle ustalonych i przygotowanych do tego warunkach. Wszystko odbywa się za pomocą specjalistycznych mikronarzędzi. Samo zapłodnienie poprzedza szereg czynności, mających odpowiednio przygotować kobietę do zabiegu. Proces ten zaczyna się od stymulacji hormonalnej, która ma za zadanie prowadzić do jak najefektywniejszej owulacji. Następnie pobierane są komórki jajowe za pomocą dwukanałowej igły, przy jednoczesnej kontroli USG. Zabieg ten przebiega w krótkotrwałym znieczuleniu. Dojrzewanie pobranych od kobiety jajeczek odbywa się w inkubatorze o stałej temperaturze wynoszącej 37oC i trwa około 3-6 h.

W dalszym etapie dodaje się do nich pozyskane nasienie i dokonuje obserwacji. Istnieje także możliwość bezpośredniego wstrzyknięcia plemnika w komórkę jajową. Jest to metoda ICSI. W przypadku prawidłowego połączenia gamet, dokonuje się transferu embrionu do macicy pacjentki- zazwyczaj w 2 lub 3 dobie od zapłodnienia. U młodszych kobiet przenoszone są 2 zarodki, natomiast w momencie, gdy kobieta skończyła 35 rok życia transfer dotyczy 3. Procedura ta zwiększa szansę na ciążę, zarówno pojedynczą jak i mnogą.

Skuteczność in-vitro

Skuteczność zapłodnienia metodą in-vitro waha się w granicach 20-50%. Wzrasta ona wraz z ilością podjętych zabiegów, aczkolwiek racjonalne jest poddanie się zaledwie kilku, ze względu na zdrowie kobiety- zarówno psychiczne jak i fizyczne. W każdym przypadku niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznego wywiadu lekarskiego, aby ustalić możliwą przyczynę niepłodności. Powodzenie tej metody zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wiek pacjentki. Po przekroczeniu 35 roku życia szansa na zajście w ciąże spada z każdym kolejnym rokiem. W przypadku kobiet, które skończyły 40 lat udane zabiegi in vitro dotyczą zaledwie około 5%.

Bardzo ważnym aspektem decydującym o powodzeniu metody in-vitro jest ogólny stan zdrowia pacjentki. Nie bez znaczenia jest także jakość nasienia partnera. Przykładowe mierzone parametry to ruchliwość plemników oraz jego lepkość. Są one poddawane dokładnej analizie przez ekspertów, co pozwala stwierdzić czy bezpośrednią przyczyną problemów z zajściem w ciąże jest niska jakość spermy. Niezwykle ważne są też warunki oraz jakość pracy laboratorium, w którym przebywać będzie zarodek.

Przeczytaj także:

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku do wyznaczania dni płodnych i owulacji w cyklu miesiączkowym

Komputer cyklu cyclotest myWay do planowania dziecka w naturalny sposób

 

Leave a Reply

Translate »