Ból w trakcie stosunku – przyczyny, porady,rozwiązania.

Bolesny stosunek płciowy (dyspareunia) to problem z którym boryka się co raz więcej kobiet.  Co więcej przestaje byćto już tylko kłopot kobiet astaje się problem obojga partnerów, ból w trakcie stosunku sprawia, że partnerka ma corazmniejszą ochotę na współżycie do może prowadzić dofrustracji na tle seksualnym a w efekcie do rozstania.

Przyczyn bolesnego stosunku jest kilka i one uwarunkowane zarówno fizycznie jak i psychicznie. Najczęstszymifizycznymi  przyczynamiodczuwania bólu w trakcie stosunku jest niewystarczające nawilżenia, infekcje, choroby,uczulenia czy poród. Jeśli chodzi o przyczyny opodłożu psychicznym to mogą to być traumy i leki związane z nieudanympożyciem seksualnym, gwałtem lub przemocą.
Do najczęstszych chorób, które sprawiają że zbliżenie intymne jest bolesne należą:
  • Pochwica: mimowolne skurcze mięśni w okolicach pochwy, powodujące zamykanie się ścian pochwy iniemożność penetracji,
  • Endometrioza: obecność błony śluzowej poza macicą,
  • Niewystarczające nawilżenie pochwy tzw. Suchość powodująca ból przy wprowadzaniu członka do pochwy,
  • Wulwodynia: chroniczny ból lub dyskomfort objawiający się uczuciem palenia, kłócia lub podrażnienia wgenitaliach żeńskich,
  • Tyłozgięcie macicy: nieprawidłowość anatomiczna sprawiająca ból przy głębokiej penetracji
Co zrobić by fizyczne zbliżenie z ukochaną osobą nie kojarzyło się z bólem i dyskomfortem? W przypadku chorób, stanówzapalnych  czy alergii najpierw należy udać się dolekarza ginekologa w celu wyleczenie lub zaleczenia danego schorzeniaa następnie do seksuologa, który zadba o stronę psychiczną tego złożonego problemu. Seksuolog nietylko wysłucha iwesprze kobietę zmagającą się z dyspareunią a także zaleci jak stopniowo pozbywać się problemuhigienaintymna.
Jedną z metod jest stosowanie rozszerzaczy pochwy, które mają za zadania stopniowo zwiększać elastyczność ścianpochwyumożliwiając stosunekpłciowy. Komplet rozszerzacze pochwy to zestaw 5 dilatorów w kształcie lejka o różnychkolorach i wymiarach. Każdy rozszerzacz posiada dwieśrednice górną i dolną i inną długość.  Najmniejszy z nich(jasnoniebieski) ma 122mm długości, największy (beżowy) 177mm.
Rozszerzacza pochwy (dilatory) służą do samodzielnego i domowego użytku oraz ćwiczeń związanych z rozciąganiemścian pochwy. Rozciąganiepochwy należy rozpocząć od najmniejszego rozszerzacza i wraz ze wzrostem komfortupsychicznego odczuwanego przez kobietę zwiększać rozmiar. Dilatory mogą być używane w pozycji leżącej z jedną nogąuniesioną lub opartą na krześle.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, rozszerzacze należy stosować codziennie. Jeśli po użyciu najmniejszego z rozszerzaczykobieta nie czuje bólu anidyskomfortu psychicznego, należy natychmiast przejść do użycia następnego (rozmiarem)dilatora. Jeżeli największy z rozszerzaczy nie sprawia bólu, para może rozważyćpenetrację podczas stosunku płciowego.

Dodaj komentarz

Share This