Jakie jest ryzyko ciąży przy nieregularnym braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie jest ryzyko ciąży przy nieregularnym braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie jest ryzyko ciąży przy nieregularnym braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne należą do grona najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Swoją popularność zawdzięczają wysokiej skuteczności oraz wygodzie i łatwości przyjmowania. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na obniżenie efektywności tabletek antykoncepcyjnych.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to niewielkie pigułki. Przyjmuje się je doustne. Zawierają syntetyczne hormony, które wpływają na naturalne procesy organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – pigułki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, które różnią się zawartością. Te pierwsze nazywane są również minipigułkami. Zawierają jedynie progestagen, czyli syntetyczny progesteron. Natomiast drugi rodzaj jest wzbogacony w estrogen.

Celem tabletek antykoncepcyjnych jest ochrona przed zajściem w ciążę. Pigułki wpływają na zahamowanie owulacji, przez co komórki jajowe nie są uwalniane z jajników. Co więcej, mają również wpływ na zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy. Wydzielina staje się gęstsza, co utrudnia przemieszczanie się plemnikom w głąb układu rozrodczego.

W jednym blistrze najczęściej znajduje się 28 tabletek, ponieważ tyle trwa statystyczny cykl miesiączkowy. W przypadku tabletek jednoskładnikowych wszystkie pigułki są aktywne, a po zakończeniu jednego opakowania można korzystać z drugiego. Inaczej jest podczas stosowania tabletek dwuskładnikowych. W blistrze znajduje się 21 aktywnych tabletek, czyli zawierających odpowiednie stężenie hormonów. Natomiast pozostałe 7 to tzw. placebo. Podczas spożywania pigułek nieaktywnych może wystąpić plamienie z odstawienia.

Tabletki antykoncepcyjne są również stosowane w leczeniu zaburzeń hormonalnych. Warto pamiętać, że nie są odpowiednią formą ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność metod antykoncepcji jest oceniana według tzw. wskaźnika Pearla. Indeks oblicza się, biorąc pod uwagę, ile ze stu aktywnych seksualnie kobiet zaszło w ciągu roku w ciążę, pomimo stosowania danej formy. Im niższy wynik, tym większa efektywność metody.

Tabletki antykoncepcyjne są oceniane jako jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Przy idealnym stosowaniu ich wskaźnik Pearla wynosi nawet 0,1.

Jakie jest ryzyko ciąży przy nieregularnym braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Podczas przyjmowania pigułek liczy się przede wszystkim systematyczność. To dzięki niej prawidłowe działanie tej metody jest zachowane. Tabletki antykoncepcyjne należy brać codziennie o tej samej porze. Kilkugodzinne opóźnienie nie powinno wywołać większych konsekwencji, jednak warto pilnować ustalonego harmonogramu.

W przypadku nieregularnego brania tabletek antykoncepcyjnych może dojść do rozregulowania pracy układu hormonalnego, bólu głowy czy nudności. Trzeba zapamiętać, że nieregularność zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.

Warto postępować według ulotek zawartych w opakowaniach tabletek antykoncepcyjnych. Postępowanie zależy od tego, ile wynosi opóźnienie. Ominięcie jednej tabletki najczęściej nie prowadzi do nieprzyjemnych skutków. Żeby mieć pewność, że ochrona zostanie przedłużona, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą pigułkę. Kolejne trzeba przyjmować zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeśli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, warto skorzystać z dodatkowej formy antykoncepcji.

Na ryzyko ciąży przy braniu tabletek antykoncepcyjnych wpływa również tydzień, w którym dochodzi do nieregularności przyjmowania oraz rodzaj tabletek. W przypadku tabletek dwuskładnikowych w pierwszym tygodniu ciąży należy skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ ochrona nie jest zachowana po przerwie od przyjmowania aktywnych pigułek. W drugim tygodniu, jeśli w pierwszym nie wystąpiły problemy z nieregularnością, nie ma problemu z obniżeniem skuteczności pigułek. Natomiast w trzecim istnieją dwa możliwe rozwiązania – niezrobienie przerwy i natychmiastowe przejście po ukończeniu jednego opakowania do następnego albo nieprzyjmowanie pominiętej tabletki i zrobienie przerwy.

Warto pamiętać, że na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą wpływać również inne czynniki np. przyjmowane leki czy zioła.

Żeby upewnić się, że tabletki antykoncepcyjne będą spożywane regularnie można położyć opakowanie w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Warto ustawić sobie przypomnienie w telefonie albo pobrać specjalną aplikację.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna do samodzielnego zakładania i wyjmowania przed stosunkiem. Odpowiednia dla 98% kobiet.

Monitorowania cyklu i wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych na podstawie kilku kropel śliny

Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

 

Translate »