, Przodozgięcie lub tylnozgięcie macicy – co to oznacza?, Naturalna PłodnośćPrzodozgięcie lub tyłozgięcie macicy – co to oznacza?

 

Macica kobiety nie jest prosta, wyglądem przypomina kształt odwróconej gruszki. W górnej części jest szersza, w dolnej zaś znacznie węższa. Badanie w gabinecie ginekologicznym może dostarczyć informacji o przodozgięciu lub tyłozgięciu macicy.

 

Prawidłowa budowa macicy

 

Prawidłowo zbudowana macica znajduje się w miednicy mniejszej i swoim kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę. Ma około 8 cm długości i 4 cm szerokości. Trzon macicy zbudowany jest z mięśni gładkich. Jej wnętrze wyścielone jest natomiast błoną śluzową, czyli endometrium. Jego górna część łączy się z jajowodami. Dolna część macicy tworzy zaledwie kilka milimetrów tkanki, przez którą szyjka uchodzi do jamy macicy. Macica zlokalizowana  jest  w obrębie innych narządów – z przodu  znajduje się pęcherz, z tyłu  natomiast odbytnica. Z tego powodu macica  wygina się : do przodu w kierunku pęcherza i wówczas mówimy, że jest przodozgięta lub do tyłu w kierunku odbytnicy i wtedy jest tyłozgięta.

 

Tyłozgięcie macicy

 

Mówimy o nim wtedy, gdy trzon macicy jest odchylony lekko do tyłu, w stosunku do szyjki macicy. Tyłozgięcie  jest popularną wadą anatomiczną, występującą u około 20% kobiet. Taki kształt macicy zazwyczaj nie daje żadnych negatywnych objawów, u niektórych jednak mogą pojawić się bóle w krzyża, odbytu lub silne bóle miesiączkowe. Kobiety z tyłozgięciem macicy skarżą się również na bóle krzyża w trakcie ciąży, co ma związek z uciskaniem nerwów przez rosnącą macicę, ułożoną ku tyłowi. Dodatkowo w I trymestrze ciąży tyłozgięta macica może utrudnić obserwację płodu przez powłoki brzuszne. W związku z tym niezbędne jest wykonanie badania USG dopochwowego. Ciekawym faktem jest to, że tyłozgięcie macicy pod koniec ciąży zanika i staje się ono przodozgięta.

 

Przodozgięcie macicy

 

O przodozgięciu macicy świadczy odchylony do przodu względem szyjki macicy trzon.  Najczęściej występuje z przodopochyleniem,  gdy macica przechyla się w kierunku pępka. Występuje u większości kobiet i  ten rodzaj odgięcia uznaje się za normalny i fizjologiczny.

 

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę

 

Według wielu lekarzy wady anatomiczne nie stanowią problemu z zajściem w ciążę. Choć istnieją przekonania, że w wyniku takiego wygięcia macicy plemniki mogą mieć utrudnione dotarcie do jej wnętrza. Paniom z tyłozgięciem zaleca się odbywanie stosunku w pozycjach ,,od tyłu”, co może ułatwić dotarcie ejakulatu bezpośrednio na szyjkę macicy, co sprzyja dalszej drodze plemników.

 

 

 

TAGI: macicy, zajść w ciążę, tyłozgięcie macicy, przodozgięcie macicy

 

 

 

 

 

 

 

 

Translate »