, Pierwszy miesiąc z życia niemowlaka, Naturalna Płodność

Pierwszy miesiąc z życia niemowlaka

Miesięczne dziecko wydaje się nie umieć nic, przecież to zaledwie początek jego życia. Jeśli się jednak uważnie przyjrzeć, łatwo dostrzec, że jego umiejętności całkiem spore: samodzielnie oddycha, reguluje temperaturę ciałapobiera i trawi pokarm, wydala, krzykiem domaga się bliskości. Nigdy później rozwój dziecka nie jest tak szybki. W pierwszym tygodniu życia dziecko potrafi też obracać głowę, chwycić opiekuna za palec i przez chwilę patrzeć uważnie na twarz osoby mówiącej do niego.

Pod koniec pierwszego miesiąca obracanie głowy w kierunku słyszanego dźwięku, światła, czy ruchu, jest coraz bardziej świadome. Kontakt wzrokowy trwa dłużej, dziecko reaguje na głos: uspokaja się, próbuje „odpowiedzieć” wydając gardłowe dźwięki. Okresy czuwania wydłużają się. Dziecko położone na brzuchu próbuje podnieść głowę, leżąc na plecach potrafi zaprzeć się piętami o podłoże i przesunąć nieco do góry.

Maluch dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko, około 20-30 cm od twarzy. Rozróżnia kolory, ale najlepiej widzi przedmioty w kolorach kontrastowych: biało-czarnych. Dlatego warto umieszczać takie tkaniny czy zabawki w jego otoczeniu, zawieszając je w wózku czy łóżeczku. Jednak najbardziej stymulującą i interesującą dla malucha „zabawką” jest twarz rodzica, który nawiązuje z nim kontakt oraz wydaje różne zabawne dźwięki: mówiąc i śpiewając. Robienie min, dotykanie swojej twarzy rączkami dziecka to dla niego cudowne doświadczenia, które stopniowo budują również poczucie bliskości.

Badania i szczepienia

W pierwszym miesiącu życia dziecka rodzice powinni zadbać o odpowiednie szczepienia. Pierwsze z nich: przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zakażaniu wątroby typu B (WZW B) podawane są jeszcze w szpitalu. Po szczepionce przeciwko gruźlicy w miejscu szczepienia tworzy się czerwona grudka (około 3-4 tygodnie po szczepieniu), która z czasem zamienia się w krostę. Po kolejnym tygodniu krosta pęka, a w tym miejscu powstaje blizna. W czasie kąpieli trzeba trzymać dziecko uważnie, aby nie urażać bolącej ręki, a rankę utrzymywać w suchości i czystości. Najprawdopodobniej w drugim tygodniu życia niemowlaka będzie zalecone odbycie wizyty kontrolnej w przychodni przyszpitalnej bądź pediatrycznej. W trakcie wizyty maluch będzie zważony i dokładnie zbadany. Jest to dobry moment by zadać lekarzowi nurtujące Was pytania. Wzrost niemowlęcia będzie mierzony dopiero po zbadaniu przez ortopedę, co zazwyczaj ma miejsce w drugim miesiącu życia dziecka.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia Twoje dziecko może umieć:

  • podnieść na krótko głowę w pozycji na brzuchu, leżąc na płaskiej powierzchni,
  • zatrzymać wzrok na czyjejś twarzy,
  • zareagować na głos dzwonka, na przykład wstrząśnięciem ciała, płaczem lub uciszeniem się,
  • leżąc na brzuchu, podnieść głowę o 45st.,
  • wydawać krótkie dźwięki gardłowe (oprócz płaczu i krzyku),
  • uśmiechać się, gdy się do niego śmiejesz.
, Pierwszy miesiąc z życia niemowlaka, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »