liege-1189792_640Czy należy opalać się w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny szczególnie na siebie uważać, ponieważ nie wszystko co było dla nich zupełnie naturalne i bezpieczne przed poczęciem dziecka, będzie nadal nieszkodliwe podczas ciąży. Przykładem może być opalanie w tym okresie, które wzbudza wiele kontrowersji. Czy naprawdę kobiety powinny rezygnować z wypoczynku nad morzem tylko dlatego, że spodziewają się dziecka? Niekoniecznie, ale muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ nadmierne opalanie w trakcie ciąży, faktycznie nie jest wskazane.

Promienie słoneczne dostarczają w naturalnej postaci witaminę D, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także poprawia samopoczucie i nastrój, który w ciąży bywa dość „chwiejny”. Istnieje także druga, mroczna strona eksponowania na słońce skóry – może zaszkodzić każdemu, a już w szczególności kobiecie spodziewającej się dziecka. Promienie UV powodują uszkodzenie naskórka, przebarwienia, a w skrajnych wypadkach nowotwory skóry. Długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne, ale nasze społeczeństwo jest już dzisiaj coraz bardziej świadome wszystkich zagrożeń.

Kobiety w ciąży, które planują urlop nad morzem w okresie wakacji powinny zachowywać szczególne środki ostrożności.  Upał i słońce powodują odwodnienie organizmu, puchnięcie nóg, szybsze męczenie się. Ciężarne kobiety są na wszystkie te czynniki znacznie bardziej narażone. Dodatkowo pod wpływem zmian hormonalnych, skóra staje się wrażliwsza na promienie słoneczne, przez co szybciej może ulegać poparzeniom, a także przebarwieniom trudnym do usunięcia. Bywa, że nadmierny upał przyczynia się również do krwawień z dróg rodnych, co jest niebezpieczne dla dziecka.  Słońce to także udary słoneczne, przegrzanie, osłabienie i nadmierna potliwość – niebezpieczne dla matki i dziecka. Duży brzuszek i kilka kilogramów więcej powodują, że wszystkie te czynniki odczuwa się z większą intensywnością.  Jednak jeśli tylko zachowamy pewne środki ostrożności i będziemy korzystały ze słońca w sposób umiarkowany i rozsądny – nie musimy odmawiać sobie urlopu nad morzem w trakcie wakacji.

10 zasad, o których powinna pamiętać kobieta w ciąży, przebywając na słońcu

  1. Unikaj słońca w godzinach 11-15

Są to godziny szczytu, w których słońce grzeje z największą intensywnością i jest najbardziej niebezpieczne. Wybierajmy wtedy cień lub odwiedzajmy plażę w innych godzinach.

  1. Stosuj wysokie filtry

Filtr przeciwsłoneczny 30-50 to podstawa, bez której nie powinno się wychodzić z domu w upalne dni. Pomijając już rakotwórcze działanie słońca, to wpływa ono również niekorzystnie na jędrność skóry, która i tak w trakcie ciąży wiele przechodzi. Dodatkowo zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży powodują, że staje się bardzo wrażliwa na słońce.

  1. Chroń głowę

Pamiętaj o nakryciu głowy, ponieważ jej nadmierne nagrzewanie może powodować udar cieplny.

  1. Pij dużo wody

Organizm podczas upałów bardzo szybko się odwadnia, dlatego trzeba na bieżąco uzupełniać płyny. Najlepszym będzie oczywiście woda, która szybko gasi pragnienie, w przeciwieństwie do sztucznie słodzonych napojów.

  1. Lepszy leżak niż koc

Jeśli masz już duży brzuszek, unikaj leżenia na płasko na kocu, ponieważ obciążasz w ten sposób kręgosłup. Lepiej zabierz ze sobą leżak albo skorzystaj z plażowych koszy, które są dostępne na wielu plażach.

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Czy należy opalać się w ciąży?, Naturalna Płodność
, Czy należy opalać się w ciąży?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Czy należy opalać się w ciąży?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: