Ciąża pozamaciczna- przyczyny i objawy

Ciąża pozamaciczna- przyczyny i objawy

Ciąża pozamaciczna- przyczyny i objawy

Ciąża zaczyna się od zapłodnienia. Zwykle zapłodniona komórka jajowa przyczepia się do wyściółki macicy. Jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do implantacji poza macicą. Mowa wówczas o ciąży pozamacicznej. Jakie są jej przyczyny? Jak się objawia?

Czym jest ciąża poza maciczna?

Ciąża pozamaciczna to stan, gdy implantacja zapłodnionej komórki jajowej ma miejsce poza macicą. Zarodek powinien podróżować w dół jajowodów i wbić się w ścianę macicy, gdzie może zacząć się rozwijać. Natomiast w ciąży pozamacicznej zagnieżdża się w jednej ze struktur po drodze. Najczęstszym miejscem, w którym może się to zdarzyć, są jajowody (ciąża jajowodowa). Poza tym implantacja może nastąpić w jamie brzusznej czy dolnej części macicy (szyjce macicy), połączonej z pochwą.

Ciąża pozamaciczna jest stanem nagłym. Macica jest biologicznie przystosowana do podtrzymywania rozwijającego się płodu. To narząd, który może rozciągać się i rozszerzać wraz ze wzrostem płodu. Jajowody nie są tak elastyczne. Mogą pęknąć wraz z rozwojem zapłodnionego jaja. Kiedy tak się dzieje, można doświadczyć intensywnych krwawień wewnętrznych, co jest stanem zagrażającym życiu. Ciąża pozamaciczna wymaga natychmiastowego leczenia, aby uniknąć uszkodzenia jajowodu, innych narządów w jamie brzusznej, krwawienia wewnętrznego i śmierci.

Niestety ciąża pozamaciczna jest śmiertelna dla płodu, który nie może przetrwać poza organizmem ciężarnej. Szybkie leczenie ciąży pozamacicznej jest jednak niezwykle ważne dla ochrony życia matki.

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

Do przyczyn, które zwiększają prawdopodobieństwo powstania ciąży pozamacicznej, zalicza się zapalenia, infekcje oraz choroby, szczególnie choroby przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka czy chlamydia), endometrioza czy wady wrodzone w budowie narządów układu rozrodczego. Kolejnym czynnikiem, mogącym spowodować ciążę pozamaciczną są zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej, leczenie niepłodności metodami, które wspomagają rozród czy stosowanie niektórych form antykoncepcji – głównie wkładki wewnątrzmacicznej czy podwiązanie jajowodów. Przyczyną może być również poprzednio przebyta ciąża pozamaciczna. Warto również zadbać o prowadzenie zdrowego stylu życia, ponieważ palenie papierosów zwiększa możliwość wystąpienia stanu.

Ciąża pozamaciczna – objawy

Krwawienie lub plamienie z pochwy to jedne z pierwszych objawów ciąży pozamacicznej. W miarę postępu ciąży rosnący zarodek może uszkodzić jajowód lub miejsce, w którym się znajduje, i zwiększyć krwawienie. Krew może być czerwona, brązowa lub czarna i wodnista. Ważne jest, aby nie mylić tego z opóźnionym okresem. Przedwczesne krwawienie, przedłużone lekkie krwawienie lub nagłe obfite krwawienie należy natychmiast zgłosić specjaliście.

Ból w podbrzuszu lub w okolicy miednicy, zwłaszcza po jednej stronie, jest objawem ciąży pozamacicznej. Ból może być tępy lub ostry i nasilać się wraz z ruchem, oddawaniem stolca lub kaszlem – wszystkim, co wywiera nacisk na brzuch. Podczas leżenia można również odczuwać wzdęcia i ciężkość. Nie należy również ignorować intensywnego nacisku w odbytnicy lub okolicy brzucha, który sprawia wrażenie bólu związanego z nagromadzeniem się gazów w jelitach.

Ból można również zaobserwować w dolnej partii pleców. Co więcej, może pojawić się ból szyi czy barku. To z powodu wewnętrznego krwawienia, które podrażnia przeponę. Ten rodzaj bólu jest zupełnie inny niż ból spowodowany złą postawą. Może pojawić się nagle i często towarzyszy mu ogólne uczucie dyskomfortu, ból brzucha lub krwawienie z pochwy.

Nagły spadek ciśnienia krwi, wraz z zimną, wilgotną skórą i poceniem się, są oznakami występowania wstrząsu anafilaktycznego spowodowanego intensywnym krwawieniem wewnętrznym, co jest spowodowane pęknięciem jajowodu lub miejsca, w którym zarodek jest zagnieżdżony. Ponadto można zaobserwować zawroty głowy i uczucie omdlenia, będące wynikiem obniżonego ciśnienia krwi.

Gdy występują niepokojące objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu matki, dlatego wszelkie leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Niestety nie można zapobiec ciąży pozamacicznej. Ale można spróbować zmniejszyć czynniki ryzyka, przestrzegając dobrych nawyków związanych ze stylem życia. Mogą one obejmować niepalenie, utrzymywanie prawidłowej wagi i diety oraz zapobieganie wszelkim chorobom przenoszonym drogą płciową.

Czy można ponownie zajść w ciążę po ciąży pozamacicznej?

Większość kobiet, które miały ciążę pozamaciczną, może mieć w przyszłości udane ciąże. Istnieje większe ryzyko przyszłej ciąży pozamacicznej po jej przejściu. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o przyczynach ciąży pozamacicznej i o czynnikach ryzyka, które mogą spowodować przyszłą ciążę pozamaciczną.

Często najlepiej poczekać około trzech miesięcy przed kolejnym poczęciem. Ten okres pozwala na wygojenie jajowodów czy innych uszkodzonych narządów, zmniejszając ryzyko kolejnej ciąży pozamacicznej.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »