Jak samodzielnie zbadać szyjkę macicy, aby móc określić swoje dni płodne. Przewodnik krok po kroku

Badanie szyjki macicy

Badanie szyjki macicy

Macica to żeński narząd układu rozrodczego o kształcie podobnym do gruszki. Składa się z trzonu, szyjki, cieśni oraz błon śluzowych. Dzięki niej możliwe jest poczęcie dziecka. Samodzielne badanie szyjki macicy umożliwia określenie dni płodnych kobiety. Jest to nieskomplikowane, chociaż dla początkujących osób może wydawać się nieco problematyczne. Nie warto się zniechęcać, ponieważ regularne ćwiczenia pozwalają na perfekcyjne opanowanie tego samobadania.

Tak jak i w przypadku śluzu pochwowego organ ten zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Wraz z nastaniem dni płodnych szyjka macicy staje się otwarta, bardziej miękka a jej ułożenie jest wysokie, co stwarza dogodne warunki do zapłodnienia i łatwiejszy transport nasienia. W czasie dni niepłodnych jest twarda, „oporna”, nisko ułożona oraz delikatnie otwarta, co ułatwia przepływ krwi miesiączkowej. Po krwawieniu miesięcznym szyjka macicy zamyka się. Jeśli dojdzie do zapłodnienia pozostanie zamknięta przez cały okres ciąży. Dzieje się tak aby zapewnić ochronę płodu oraz utrzymać ciążę.

Jak zbadać samodzielnie szyjkę macicy – krok po kroku

Gdy postanawiamy pierwszy raz samodzielnie zbadać szyjkę macicy powinniśmy ustalić dogodną dla nas godzinę. Warto poczekać na moment, gdy miną nam dni płodne, ponieważ ułatwi to wyczucie twardej szyjki macicy. Badanie to najlepiej wykonywać codziennie o tej samej porze, aby było jak najbardziej miarodajne.

Narzędziem samobadania są jedynie palce więc musimy najpierw zadbać o odpowiednią higienę rąk, aby nie narażać się na ryzyko infekcji. Przyjmujemy wygodną dla siebie pozycję i relaksujemy się rozluźniając mięśnie- np. kucamy lub stoimy w lekkim rozkroku z jedną nogą opartą o wannę czy klozet, co ułatwi dostęp do pochwy. W momencie gdy doświadczamy silnego przewlekłego stresu i nie umiemy uspokoić swojego ciała należy odłożyć badanie, aby uniknąć zaciskania mięśni pochwy i powstawania w ten sposób nieprzyjemnych otarć.

Badanie szyjki macicy najlepiej wykonać najdłuższym palcem- środkowym lub wskazującym. Gdy jest się gotowym i zrelaksowanym wsuwamy delikatnie palec do wnętrza pochwy. Polega to na wyczuciu rozwarcia, stopnia miękkości i sposobu ułożenia szyjki macicy. Przy okazji również możliwa jest obserwacja śluzu, który znajdzie się na naszym palcu.

Po pierwszym samobadaniu otrzymamy już punkt odniesienia, według którego nasza szyjka macicy będzie się zmieniać w trakcie upływu czasu. Obserwacje zapiszmy w notatniku lub zeszycie. Po około 2 miesiącach będziemy w stanie zauważyć pierwsze prawidłowości naszego cyklu i zachowania macicy względem niego. Jest to doskonały sposób aby lepiej poznać i zrozumieć swoje ciało. Badanie to jest szczególnie przydatne dla osób stawiających na naturalne metody planowania rodziny i jest uzupełnieniem obserwacji np. śluzu.

Przeczytaj także:

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – diafragma Caya

Inteligentny test owulacyjny na ślinę na smartfon z darmową aplikacją

Jak odróżnić śluz płodny od niepłodnego

Leave a Reply

Translate »