Jak samodzielnie zbadać szyjkę macicy aby określić dni płodne i niepłodne

uterus-1089344_640Samodzielne badanie szyjki macicy należy do jednej z naturalnych metod pomagających określić, czy obecnie znajdujemy się w fazie płodnej, czy niepłodnej.  Jest proste i nieskomplikowane, choć wymaga pewnej wprawy, dlatego nie zniechęcajmy się, jeśli za pierwszym razem nie będziemy pewne, co do naszych ustaleń. Najważniejsza w tym przypadku to systematyka i dokładność, z jakimi powinno się je wykonywać.  Zatem, jak prawidłowo przeprowadzić takie samobadanie?

Najpierw kilka informacji na temat jak zachowuje się szyjka macicy w poszczególnych etapach cyklu menstruacyjnego.  Podczas dni niepłodnych jest ona twarda, zamknięta i nisko ułożona. W ten sposób ma utrudniać plemnikom w przedostaniu się w głąb kobiety i stwarza niesprzyjające im środowisko. Natomiast kiedy zbliżają się dni płodne szyjka staje się miękka, otwarta oraz ułożona wysoko. Dzięki temu transport nasienia jest łatwiejszy, co umożliwia zapłodnienie. Kobiecy organizm jest doskonale zaprogramowany na to, by w odpowiednim czasie pomóc zajść w ciążę lub aby temu skutecznie zapobiec. Podobnie jest zresztą ze śluzem macicznym, który zmienia swoją konsystencję, w zależności od etapu cyklu menstruacyjnego. W trakcie dni niepłodnych gęstnieje i spowalnia plemniki, a podczas owulacji staje się rzadki oraz ciągnący i wspomaga ich drogę w kierunku jajowodów.

Samobadanie szyjki macicy powinno wykonywać się codziennie, najlepiej o tej samej porze. Ma to związek z tym, że w zależności od pory dnia  jej zachowanie może się nieco zmieniać. Jeśli pierwszy raz próbujemy same określić jej stan, najlepiej zabrać się za to po upływie owulacji i dni płodnych, gdyż wtedy jest ona nisko ułożona, twarda i najłatwiej ją wyczuć. Później działamy już na zasadzie porównywania jej cyklicznych zmian, ponieważ mamy już punkt odniesienia. W zasadzie samobadanie szyjki nie jest bardziej skomplikowane, niż aplikacja zwykłego tamponu, z tym że do pochwy wprowadzamy jedynie sam palec i staramy się wyczuć jej ułożenie, rozwarcie, miękkość, a także przy okazji konsystencję śluzu. Oczywiście nie można zapominać o higienie rąk, aby zapobiec rozwojowi infekcji. Aby prawidłowo wykonać badanie najlepiej jest przykucnąć lub jedną nogę oprzeć o wannę, lub bidet. Ułatwia to znacznie dostęp do pochwy. Dobrze jest się również zrelaksować i rozluźnić, ponieważ zbyt napięte mięśnie mogą nam przeszkadzać.

Nie zniechęcajmy się, jeśli początkowo będzie nam to stwarzało pewne trudności. Najlepsze efekty będą widoczne po miesiącu, dwóch od rozpoczęcia samobadania, ponieważ przez ten czas zaobserwujemy opisane zmiany zachodzące w układzie szyjki macicy. Wiedza ta jest bardzo przydatna w momencie, gdy korzystamy z naturalnych metod planowania rodziny i wspomaga pozostałe sposoby określania dni płodnych i niepłodnych. Możesz też oglądnąć film instruktażowy.

 

Leave a Reply

Translate »