Jak długo powinna trwać miesiączka? O czym może świadczyć zbyt krótka lub zbyt długa miesiączka?

, Jak długo powinna trwać miesiączka? O czym może świadczyć zbyt krótka lub zbyt długa miesiączka?, Naturalna PłodnośćCykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia i kończy dniem poprzedzającym wystąpienie kolejnej  miesiączki. Oficjalnie podaje się, że powinien trwać 28 dni, w którym większość jest niepłodna, a tylko w ciągu 5 z nich można zajść w ciążę.

W rzeczywistości jednak rzadko się zdarza, by kobiecy organizm chodził jak wskazówki zegara. Naturalny cykl miesiączkowy może trwać krócej niż 25 dni i więcej niż 35 i nie jest to szczególny powód do niepokoju. Na długość i regularność cyklów ma wpływ wiele zewnętrznych czynników m. in. stres, odżywianie, zmiana klimatu, geny, stopień aktywności fizycznej itd. W takich wypadkach miesiączka może pojawić się zbyt wcześnie, opóźniać się lub w ogóle nie wystąpić przez parę tygodni. Kiedy spóźnia się już zbyt długi okres czasu powinno się odwiedzić lekarza ginekologa, który ustali jaka jest tego dokładna przyczyna. Często w takich przypadkach zaleca się stosowanie tabletek hormonalnych, które wyrównują cykl miesiączkowy. Problemy z regularnością cykli są także charakterystyczne dla niektórych chorób, np. chorób tarczycy czy zespołu policystycznych jajników. W takich przypadkach lekarz zaleci terapię farmakologiczną, która pomoże uregulować menstruację.

Przy nieregularnych cyklach krwawienia często bywają zbyt obfite albo przeciwnie – przypominają bardziej lekkie plamienie. Trwają również zbyt długo (powyżej 7 dni) lub zbyt krótko (poniżej 3 dni). Przy obfitych miesiączkach powinno unikać się uprawiania intensywnego sportu w czasie ich trwania i korzystania z gorących kąpieli, które mogą nasilać krwawienie. Przyjmuje się, że miesiączka powinna trwać 3-7 dni, jednak w przypadku, gdy kobieta jest w trakcie intensywnych przemian hormonalnych (dojrzewanie, menopauza) może się ona wydłużać bądź skracać.

Młode dziewczyny, które zaczynają miesiączkować bardzo często mają nieregularne, obfite, bolesne i długie menstruacje. Panie, które zbliżają się do okresu przekwitania doświadczają zazwyczaj coraz krótszych miesiączek. Skąpe i krótkie miesiączki mogą być także objawem zespołu policystycznych jajników. W przypadku, gdy kobiety korzystają z pigułek antykoncepcyjnych mają tzw. krwawienie z odstawienia, czyli sztuczne oczyszczanie się organizmu, również mogą mieć różnej długości krwawienia.

TAGI: miesiączka, cykl owulacyjny, cykl miesiączkowy, okres, krwawienie miesiączkowe

Leave a Reply

Translate »