Jak przygotować się do ciąży?

ciazaJak przygotować się do ciąży?

W życiu wielu kobiet przychodzi moment, w którym zaczynają myśleć o zostaniu mamą. Nagle na ulicy zaczynaszzauważać kobiety w ciąży i mamy z dziećmi, widok spacerującego z maluchem tatusia w parku sprawia, że się rozczulasz, w autobusie uśmiechasz się do niemowląt w wózkach. Jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o macierzyństwie.
Większość par najwyżej po kilku miesiącach starań zachodzi w ciążę i u większości kobiet, oczekujących narodzin dziecka,ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Niemniej jest to duże wyzwanie dla organizmu, a także czas ogromnej zmiany wstylu życia i dotychczasowych priorytetach. Dlatego warto już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zadbać o dobre przygotowanie do tych zmian.
1. Popracuj nad swoją kondycją fizycznąwybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia ci przyjemnośćmożesz jeździć narowerze, chodzić na długie spacery, pływać czy uczęszczać na zajęcia jogi. Te rodzaje aktywności będziesz mogła zpowodzeniem kontynuować także będąc w ciąży i po porodzie.
2. Przyjrzyj się temu, jak się odżywacie – Ty i przyszły Tata. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie chodzi o to,żeby całkiem rezygnować z przyjemności związanych z okazjonalnym łasuchowaniem, ale żeby nauczyć się myśleć o tym, co jemy i z uwagą wybierać produkty. Na pewno należy unikać wysoko przetworzonej żywności, czyli białego cukru i mąki, a także artykułów, w których znajduje się wiele konserwantów. Zdrowe odżywianie, wbrew częstym obawom, nie jestszczególnie drogie, powinno się bowiem opierać przede wszystkim na produktach z naszej strefy klimatycznejjedzczęściej ziemniaki, marchew, seler, kapustę, jabłka czy śliwki. Ważnym elementem zdrowej diety kwasy omega-3,które znajdziesz głównie w rybach.
3. Razem ze swoim partnerem zrezygnuj z używek – papierosów, alkoholu, narkotyków. Substancje te mają wpływ nietylko na Ciebie i dziecko, ale również na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne Twojego partnera.
4. Kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zażywaj kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie), który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.
5. Unormuj wagę ciała – zbyt obfite lub przeciwnie – bardzo filigranowe kształty – mogą utrudniać zajście w ciążę lub wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg.
6. Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą (co najmniej 3) zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej, by organizm mógł uregulować gospodarkę hormonalną tak, by spełniała swoje zadanie w trakcie ciąży. Spróbuj choć przez kilka miesięcy obserwować swój cykl miesięczny i zachodzące podczas niego zmiany – umiejętność obserwowania śluzu pochwowego, ustawienia szyjki macicy i własnego samopoczucia w poszczególnych fazach cyklu pozwoli Ci łatwiej interpretować sygnały płynące z ciała podczas ciąży. Znajomość własnego cyklu pozwoli dokładnie ustalić, kiedy zaszłaś w ciążę i kiedy należy spodziewać się porodu.
7. Odwiedź stomatologa i ginekologa, wykonaj podstawowe badania, aby wykluczyć ewentualne infekcje. Jeśli chorujesz na coś przewlekle i przyjmujesz leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, pod którego opieką jesteś – dostaniesz szczegółowe wskazówki, dotyczące dalszego postępowania.
8. Pomyśl o szczepieniach – szczególnie przeciw żółtaczce zakaźnej typu B oraz różyczce, jeśli nie byłaś na nie szczepiona. Możesz też zrobić badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii – jeśli nie masz na nie odporności, badania te będziesz powtarzała także podczas ciąży.
9. Jeśli masz za sobą poronienie, skomplikowany poród lub cięcie cesarskie, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który pomoże Ci ocenić, czy w Twoim przypadku należałoby wykonać jeszcze jakieś dodatkowe badania lub konsultacje.
10. Warto zawczasu poszukać osoby, która będzie nad Tobą sprawowała opiekę w ciąży i po porodzie. To bardzo ważne, żeby był to ktoś, komu ufasz i kto podziela twój sposób myślenia na temat ciąży oraz porodu.
Tekst: Katarzyna Oleś, położna

Leave a Reply

Share This

Share this post with your friends!