Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową. Czym są i jak groźne mogą się okazać

Najnowsze badania wskazują że niepokojąco wzrasta wskaźnik zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Wpływ nato ma ciągły rozwój technologiczny, dostęp do różnego rodzaju używek, rewolucja kulturalna i obyczajowa. Chorobyprzenoszone drogą płciową (sexually transmitted diseases) zwane również chorobami wenerycznymi i dzielą się na czterygrupy:

  • Choroby bakteryjne
  • Choroby wirusowe
  • Choroby grzybicze
  • Choroby pasożytnicze

Do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową należą:

  • Chlamydia
  • Kiła
  • Rzeżączka
  • AIDS
  • Opryszczka

Chlamydia: chlamydia trachomatis to jeden z drobnoustrojów najczęściej wywołujący stany zapalne kobiecych narządów płciowych, niepłodności oraz niektóre powikłania ciąży. „Infekcja najczęściej bezobjawowa, lecz może też powodować zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy i zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, a u kobiet prawie w 50% jest przyczyną nadżerki szyjki macicy, cyst i zapalenia gruczołów Bartholina, zapalenia jajowodów (przydatków), wtórnej bezpłodności oraz zapalenia okołowątrobowego. U noworodków narodzonych z kobiet z chlamydiowym zapaleniem szyjki macicy występować mogą: zapalenie gałki ocznej lub zapalenie spojówek i zapalenie płuc. Dodatkowo u dorosłych z przewlekłą infekcją postacią trachomatis występować mogą inne zapalenia typu: zapalenie stawów czy zapalenie gardzieli oraz reaktywne zapalenie stawów.

Niekiedy objawy chorobowe w swoim przebiegu łudząco przypominają reumatoidalne zapalenie stawów i są z nim mylone, zwłaszcza na początku choroby. Najczęściej występującym objawem u kobiet jest nasilona wydzielina z pochwy, która zwykle pojawia się 7-14 dni po kontakcie z bakterią Chlamydia. Inne objawy to: ból podczas oddawania moczu, krwawienie z pochwy i krwawienie po stosunku. Zarażeni mężczyźni odczuwają pieczenie w trakcie oddawania moczu. Zakażenie chlamydia trachomatis uznawane jest za chorobę przenoszoną drogą płciową, gdyż dochodzi do niego najczęściej poprzez stosunki płciowe z zakażonym partnerem. Najbardziej narażone na infekcję chlamydiami są osoby młode, prowadzące aktywne życie seksualne oraz wykazujące zachowania seksualne dużego ryzyka (częsta zmiana partnera, nieużywanie prezerwatyw).”

Kiła: „Zakażenie kiłą jest wynikiem stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Narażone są również osoby zdrowe przez pocałunek z osobą zakażoną, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Każde uszkodzenie skóry u osoby zdrowej naraża ją na ryzyko podczas intymnego kontaktu z osobą zakażoną. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a także w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci. Ponadto w przebiegu ciąży kobiety chorej na kiłę dochodzi do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu bakteriami znajdującymi się we krwi matki. Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu lub dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.” (www.wikipedia.pl)

Rzeżączka: „jest chorobą płciową przenoszoną drogą płciową, za którą odpowiada gram-ujemna bakteria – dwoina rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Choroba występuje zarówno u mężczyzn, jak u kobiet. Najwięcej zdiagnozowanych przypadków u mężczyzn odnotowuje się między 20 a 24 rokiem życia,a u kobiet między 16 a 19 rokiem życia.

Do zakażenia dwoin14792ką rzeżączki dochodzi podczas stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy, w tym także trakcie stosunku oralnego i analnego. Bakteria może zostać także przeniesiona w następstwie korzystania z zabawek i gadgetów seksualnych używanych także przez osobę zainfekowaną. Objawy rzeżączki u kobiet: rzeżączka może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej. Jest to poważny, wielonarządowy stan chorobowy, który może prowadzić do wielu powikłań – w tym do bezpłodności, zapalenie i podrażnienie szyjki macicy, częste oddawanie moczu, pieczenie pochwy połączone zazwyczaj z wydzielaniem żółtozielonego śluzu, krwawienia między menstruacyjne. Objawy rzeżączki u mężczyzn: w niemal połowie przypadków, u zakażonych występuje żółta wydzielina z penisa, zapalenie dróg moczowych, infekcja lub zapalenie prostaty.”(www.choroby-weneryczne.pl)

Opryszczka: „Wywoływana jest zwykle przez wirus HSV2, a zakażenie występuje w wieku dorosłym poprzez kontakt seksualny (jedna z chorób przenoszonych drogą płciową). U mężczyzn dotyczy żołędzi i napletka, czasem również są zmiany w cewce moczowej, powodując utrudnienie lub uniemożliwienie oddawania moczu. U kobiet zmiany pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, czasami na wewnętrznej powierzchni ud a także na szyjce macicy; niekiedy zajęte są pośladki. Uważa się, że zakażenie HSV2 u kobiet zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. U uprawiających seks analny może rozwinąć się zakażenie odbytnicy. Powikłaniem zakażenia HSV2 u tej ostatniej grupy jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.” (www.wikipedia.pl)

Na chwilę obecną w Polsce odnotowuje się coraz więcej zachorowań chorobami wenerycznymi, wykrycie chorób jest tym trudniejsze że większość z nich przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przy okazji innych badań. Należy pamiętać że najprostszą forma zapobiegania chorobom przenoszonym droga płciowa jest używanie antykoncepcji w trakcie stosunku a konkretniej prezerwatywy.

 

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

choroby przenoszone drogą płciową, Choroby przenoszone drogą płciową – czym są i jak groźne mogą się okazać, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »