Prezerwatywy: Jakie jest ryzyko ciąży, jeśli podczas stosunku doszło do uszkodzenia, pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy

Prezerwatywy

Prezerwatywy

Prezerwatywy czy też inaczej kondomy to powszechnie stosowane na całym świecie środki antykoncepcyjne. Możliwość decydowania o czasie ich użycia mimo całkowitej płodności, szeroki wybór na rynku oraz duża skuteczność przyczynia się do tego, że sięga po nie bardzo duży odsetek ludności. Dodatkowo chronią przed przenoszeniem chorób wenerycznych drogą płciową, co wyróżnia je na tle innych metod antykoncepcyjnych. Prezerwatywy nie są jednak niezniszczalne i przy nieumiejętnym obchodzeniu się z nimi możliwe jest ich pęknięcie lub uszkodzenie. Dlatego tak ważne jest nabycie wiedzy o ich poprawnym użyciu.

Poprawne dopasowanie rozmiaru

Każdy penis odznacza się innym rozmiarem oraz kształtem. Różnorodność ta uświadamia nas, jak ważne jest dobranie odpowiedniej prezerwatywy by nie musieć rezygnować z bezpiecznego współżycia. Zbyt ciasna utrudnia przepływ krwi w członku, może powodować zanik erekcji a także pęknięcie z powodu nadmiernego naciągnięcia materiału. Jeśli mowa o zbyt luźnej prezerwatywie, ryzyko zsunięcia się jej z penisa podczas zbliżenia jest bardzo duża. Dodatkowo zmniejsza to doznania obojga partnerów. Warto także zwrócić uwagę na długość prezerwatywy – w momencie założenia zbyt długiej nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zajścia w ciążę, natomiast za krótka może łatwo się zsunąć przyczyniając się do nieplanowanego zapłodnienia.

Uszkodzenia mechaniczne prezerwatywy

Kondomy uszkodzone mechanicznie powinny od razu zostać wyrzucone. Drobne zahaczenie biżuterią, zegarkiem lub zadrapanie paznokciem delikatnego lateksu np. podczas otwierania opakowania automatycznie powoduje drastyczne obniżenie ich skuteczności.

Środki nawilżające

Chcąc użyć dodatkowego środka nawilżającego przy zbliżeniu warto najpierw zapoznać się z jego składem. Jeżeli w tego typu produktach znajdują się wazelina lub olejki mogą one przyczyniać się do uszkodzenia prezerwatywy.

Temperatura, wilgotność i data ważności

Na trwałość prezerwatywy wpływ na zmiana temperatury. Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska może powodować łatwo powstające uszkodzenia w jej materiale. Prezerwatywy należy przechowywać w temperaturze pokojowej przy względnie niskiej wilgotności powietrza- wysoka wilgotność może źle wpływać na lateks. Należy także bezwzględnie przestrzegać terminu ważności i zawsze stosować się do zaleceń producenta.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – skuteczna antykoncepcja mechaniczna jako alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Monitor Płodności Afrodyta Smart – innowacyjny test owulacyjny na ślinę wielokrotnego użytku, który wraz z dołączoną aplikacją pozwala nam na kontrolę płodności przy użyciu smarfona

 

 

 

Translate »