Po ilu dniach można bezpiecznie współżyć bez zabezpieczenia od początku cyklu?

Kiedy można bezpiecznie współżyć bez zabezpieczenia?

Kiedy można bezpiecznie współżyć bez zabezpieczenia?

Wiedza na temat funkcjonowania organizmu kobiety podczas trwania cyklu miesiączkowego, prowadzi do świadomych decyzji dotyczącej jej płodności. Posiadanie jej pozwala zaplanować poczęcie dziecka w odpowiednim dla pary czasie. To również kontrola swojego stanu zdrowia na podstawie obserwacji cyklu. Naturalna metoda planowania rodziny to niewielki wysiłek bez ingerencji w zdrowie pacjentki.

Jak wyznaczyć dni płodne oraz niepłodne?

W celu wyznaczenia dni płodnych i niepłodnych stosuje się metodę objawową oraz objawowo-termiczną. Pozwala ona na podstawie obserwacji ciała samodzielnie wyznaczyć moment płodności w cyklu menstruacyjnym. Jest skierowana do wszystkich kobiet w wieku prokreacyjnym, niezależnie od chęci posiadania potomka.

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym pomiarze temperatury ciała, kontroli śluzu szyjkowego oraz położenia szyjki macicy o względnie stałej porze- najlepiej rano. Temperaturę mierzyć należy tym samym termometrem w niezmiennym miejscu jak np. pochwa, jama ustna lub odbyt. Tylko w takim przypadku wyniki można uznać za miarodajne. Z początku obserwacja ta wydaje się zajęciem żmudnym. Skoki temperatur są z reguły niezauważalne i trudno wyciągnąć na tej podstawie jakiekolwiek wnioski. Wiarygodne pomiary trwać muszą nierzadko kilka miesięcy, aby nauczyć się powiązań temperatury ze swoją płodnością. To sposób na wyznaczenie poowulacyjnych dni niepłodnych. Pomiar o najwyższej wartości powinien oznaczać wystąpienie owulacji. Po trzeciej dobie wzrostu temperatury nastąpi okres niepłodny. Warto pamiętać, że termometr wskazywać może więcej również w losowych momentach życiowych jak np. infekcja.

O płodności decyduje także rodzaj śluzu z okolicy przedsionka pochwy. Jego brak oraz uczucie suchości towarzyszy kobiecie w dni niepłodne, zaraz po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego. Czasem są to małe ilości lepkiego śluzu. Śluz płodny natomiast jest ciągnący, śliski i przezroczysty. Powoduje on charakterystyczne uczucie wilgotności w pochwie i świadczy o największej możliwości zajścia w ciążę. Po czwartym dniu od momentu wystąpienia śluzu płodnego zauważyć można mętną, lepką wydzielinę. Oznacza to okres niepłodności, aż do momentu pojawienia się miesiączki.

Trzecia obserwacja, którą powinna wykonać pacjentka jest samobadanie szyjki macicy. Po wcześniejszym umyciu rąk należy wygodnie kucnąć lub oprzeć nogę na podwyższeniu. Wprowadzamy palec do pochwy i próbujemy wyczuć szyjkę- wysoko ustawiona, “otwarta” i miękka oznacza okres przedowulacyjny lub owulację natomiast twarda i “zamknięta” dni niepłodne.

Aby ułatwić kontrolę cyklu przydatny może okazać się nowoczesny Komputer Cyklu Cyclotest. Wprowadzone dane pozwalają z łatwością wyliczyć dni płodne i niepłodne. Przy skuteczności w granicach 100% jest doskonałym rozwiązaniem dla każdej kobiety. Z pomocą przychodzi także monitor płodności testu owulacyjnego Afrodyta Smart. Wystarczy poddać analizie swoją ślinę w domowych warunkach i określić poziom jej krystalizacji- pozwala to wykryć fazę cyklu w jakiej się obecnie znajdujemy. To metoda wyznaczania płodności ciesząca się dużym uznaniem i łatwą obsługą.

Przeczytaj także:

Monitor cyklu na smartfon cyclotest mySense z certyfikowaną aplikacją antykoncepcyjną

Diafragma antykoncepcyjna odpowiednia dla większości kobiet – skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej – nowoczesna antykoncepcja mechaniczna

Translate »