25f542310cc69eb79c3e045bd78b3d80Kiedy występuje owulacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne należą do hormonalnej metody antykoncepcyjnej. Zawierają hormony, głównie progestageny i estrogeny, które powodują hamowanie naturalnej płodności kobiety. Podczas korzystania z tej formy zabezpieczenia owulacja w ogóle nie występuje, a krwawienie, które się pojawia – nie jest menstruacją, tylko sztucznym tzw. krwawieniem z odstawienia.

Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może powodować, że organizm odzwyczai się od jajeczkowania. W takich wypadkach po odstawieniu tabletek owulacja może pojawić się dopiero po paru miesiącach. Gospodarka hormonalna musi się wyrównać i powrócić do normalnego funkcjonowania. Są to jednak skrajne przypadki, ponieważ najczęściej płodność powraca już w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek. Większość ginekologów twierdzi, że kobiety mogą zajść w ciążę od razu po przestaniu zażywania tabletek. Zaleca się jednak zrobić ok. 3-miesięczną przerwę, aby organizm się wyregulował, a kobieta w tym czasie mogła wykonać podstawowe badania.

Każda sztuczna ingerencja w naturalne funkcjonowanie biologii człowieka zaburza jego homeostazę i może powodować różne skutki uboczne. Jednym z nich jest właśnie kilkutygodniowe opóźnienie w wystąpieniu owulacji. O ile w wypadku tabletek antykoncepcyjnych nie jest to nagminne, to przy zastrzykach hormonalnych jest bardzo często spotykane i jajeczkowanie może wystąpić nawet z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem.

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Kiedy występuje owulacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep

Planujesz dziecko ? Szukasz Bezpiecznej Antykoncepcji ?

marker20 (3)

Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

, Kiedy występuje owulacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: