Jaką antykoncepcję stosować przy migrenie?

Jaką antykoncepcję stosować przy migrenie?

Jaką antykoncepcję stosować przy migrenie?

Znalezienie najlepszej opcji antykoncepcji, którą warto stosować przy migrenie, jest złożonym, ale zaskakująco powszechnym problemem zdrowotnym. To zwykle proces, który wymaga trochę prób i błędów, ponieważ nie ma uniwersalnego rozwiązania, przez co metoda kontroli urodzeń musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjentki. Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję przy migrenie?

Rodzaje antykoncepcji i ich wpływ na migrenę

Wybór metody antykoncepcji to osobista decyzja, która powinna uwzględniać nie tylko stan zdrowia, ale także styl życia i potrzeby reprodukcyjne. Dostępnych jest wiele typów kontroli urodzeń. Niektóre zawierają hormony, a inne nie.

Wśród metod antykoncepcji hormonalnej wymienia się

  • doustne środki antykoncepcyjne (powszechnie nazywane tabletkami antykoncepcyjnymi lub „pigułkami”),
  • przezskórne plastry,
  • podskórne implanty,
  • dopochwowe krążki,
  • wewnątrzmaciczne wkładki.

Hormonalna antykoncepcja jest szeroko stosowana, ale wiąże się z pewnym ryzykiem i może również powodować działania niepożądane, które wpływają na migrenę. Rodzaje i ilości hormonów zawartych w tych środkach antykoncepcyjnych, mogą się różnić — wiele z nich zawiera kombinację hormonów, takich jak estrogen i progestagen, a inne tylko progestageny.

Niektóre osoby odczuwają bóle głowy i epizody migreny spowodowane hormonalną kontrolą urodzeń wraz z innymi działaniami niepożądanymi. Istnieje również zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi i udaru mózgu u osób stosujących antykoncepcję zawierającą estrogen. Może to stanowić problem dla osób z migreną z aurą, ponieważ wiąże się z podwyższonym ryzykiem udaru niedokrwiennego.

Migrena z aurą charakteryzuje się takimi objawami jak nudności i zmiany widzenia przed i w trakcie epizodu migreny. Epizody te mogą również powodować zaburzenia w odczuwaniu i mowie. Ten rodzaj migreny może zwiększać ryzyko udaru, podobnie jak wiele rodzajów hormonalnej kontroli urodzeń zawierających estrogen. Światowa Organizacja Zdrowia odradza stosowanie hormonalnej antykoncepcji zawierającej estrogen u osób z migreną z aurą ze względu na zwiększone ryzyko udaru mózgu. Nie wszystkie organizacje zajmujące się zdrowiem zgadzają się z tym, dlatego warto omówić swoją decyzję z lekarzem, który weźmie pod uwagę również takie czynniki, jak wiek, palenie tytoniu i historia zdrowia. Jeśli mamy migrenę z aurą, lekarz może zalecić metodę antykoncepcji zawierającą wyłącznie progestagen. Nie wiąże się z takim samym ryzykiem jak metody antykoncepcji zawierające kombinację hormonów.

Objawy migreny bez aury obejmują wymioty, nudności i wrażliwość na światło, ale przed wystąpieniem epizodu dana osoba nie doświadcza zaburzeń widzenia ani czucia. Istnieje mniejsze ryzyko dla osób stosujących antykoncepcję z kombinacją hormonów, jeśli doświadczają migrenę bez aury, ponieważ stan nie wiąże się z takim samym zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. Z drugiej strony hormonalna kontrola urodzeń może zmniejszyć liczbę epizodów migreny, ponieważ kontroluje poziom hormonów. Może to być najkorzystniejsze dla tych, którzy doświadczają migreny miesiączkowej.

Trzeba pamiętać, że istnieją również rodzaje kontroli urodzeń, które nie obejmują hormonów i nie są one związane z objawami migreny. Mowa o mechanicznych metodach kontroli urodzeń jak prezerwatywy czy diafragmy (wkładki antykoncepcyjne) lub chemiczne środki antykoncepcyjne (np. żele antykoncepcyjne czy globulki plemnikobójcze).

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »