Długoterminowa antykoncepcja wewnątrzmaciczna dla kobiet, które jeszcze nie rodziły dzieci. Nie możesz stosować antykoncepcji hormonalnej, nie masz przekonania do naturalnych metod antykoncepcyjnych? Zastosuj długoterminową antykoncepcję wewnątrzmaciczną.

 

W Polsce wewnętrzna antykoncepcja długoterminowa jest znacznie mniej popularna niż w innych państwach. U nas panie znacznie częściej decydują się na pigułki. Tymczasem spirale i wkładki są bardzo dobrą alternatywą dla kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z czego wynika nieufność kobiet do wewnętrznej antykoncepcji, w szczególności tych, które jeszcze nie rodziły?

Mniejsza popularność wkładek domacicznych  w naszym kraju wynika najprawdopodobniej z różnych mitów krążących wokół tej metody antykoncepcji lub błędnych przekonań. Paniom może się wydawać, że ciało obce włożone w narządy rodne spowoduje ich uszkodzenie, będzie uwierało, wypadnie lub stanie się przyczyną problemów zajścia w ciążę. Są to najczęściej powtarzane mity.  Rzadko się również zdarza, żeby ginekolodzy w pierwszej kolejności proponowali tę metodę zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Robią to najczęściej w przypadku, gdy kobieta  nie może stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej, a nie chce zdecydować się na metody naturalne. W związku z czym wkładki wewnątrzmaciczne i spirale domaciczne traktowane są po macoszemu, jako pewna alternatywa. Boją się z nich korzystać nieródki i lekarze raczej nieczęsto je wtedy zalecają.  Jaka jest w takim razie rzeczywistość? Należy bać się wkładek i spirali wewnątrzmacicznych?

Czy antykoncepcja wewnątrzmaciczna może powodować późniejsze problemy z zajściem w ciążę?

Nie ma badań, które by potwierdzały, że stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, czy spirali w większym lub mniejszym stopniu przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę, tak samo jak w przypadku kobiet korzystających z pigułek, czy nie zabezpieczających się w żaden sposób. W związku z tym obawy, że wewnętrzna antykoncepcja przyczynia się do ewentualnych problemów z zajściem w ciążę jest bezpodstawna, zarówno w przypadku kobiet, które jeszcze nie rodziły oraz tych, które już mają dzieci.

Czy stosowanie wkładek i spirali zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej?

Metoda ta należy do jednych z bardziej skutecznych i ryzyko pojawienia się ciąży jest bardzo niewielkie, w tym również wystąpienia ciąży pozamacicznej. Ważne, aby wkładka wewnątrzmaciczna była dobrze założona przez lekarza ginekologa.  Nie zaleca się jednak tej metody kobietom, które przebyły ciążę ektopową lub  miały operacje w okolicach jajowodów.

Czy wkładki wewnątrzmaciczne mogą działać poronnie?

Nie ma żadnych badań naukowych, które by to potwierdzały. Skuteczność tej metody jest wysoka, bo ok 98-99,7% w zależności od typu wkładki wewnątrzmacicznej i ryzyko zapłodnienia w trakcie korzystania z wkładki domacicznej jest bardzo niskie. Nie mniej jednak żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, a stosowanie każdej formy antykoncepcji (poza naturalną i mechaniczną) w momencie, gdy doszło do zapłodnienia ( w szczególności tej zawierającej hormony) jest niebezpieczne i może być przyczyną poronienia.

Czy wkładka może wypaść z macicy

Istnieje taka ewentualność, jednak związana jest ze złym założeniem wkładki przez lekarza lub zignorowaniem przeciwskazań anatomicznych do stosowania tej metody. Aby sprawdzić, czy wkładka jest dobrze założona i znajduje się w odpowiednim miejscu wystarczy zrobić USG bezpośrednio po jej zaaplikowaniu.

Czy stosowanie długoterminowej antykoncepcji wewnątrzmacicznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych miednicy (PID)?

Faktycznie, ryzyko PID  wzrasta przez ok. pierwsze 3 tygodnie od założenia wkładki wewnątrzmacicznej, jednak po tym okresie wraca do poziomu sprzed czasów jej stosowania. Natomiast nie wolno stosować tej metody antykoncepcji w przypadku kobiet, które cierpią na stany zapalne miednicy.

TAGI: wkładka wewnątrzmaciczna, wkładka domaciczna, spirala, spirala domaciczna, spirala wewnątrzmaciczna, antykoncepcja, antykoncepcja długoterminowa, metoda antykoncepcyjna, formy antykoncepcji, metody antykoncepcyjne, antykoncepcja wewnętrzna

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Share This