Dla kogo wkładki wewnątrzmaciczna są dobrą metodą antykoncepcyjną?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Podczas wyboru odpowiedniej formy antykoncepcyjnej należ wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto dostosować ją do trybu życia, indywidualnych potrzeb czy budżetu. Dobrze skontaktować się ze specjalistą w sprawie rozważenia wszystkich wad i zalet danego rozwiązania. Ginekolog może zaproponować m.in. wkładkę wewnątrzmaciczną.

Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna (inaczej: wkładka domaciczna czy spirala) to metoda antykoncepcyjna, którą umieszcza się wewnątrz macicy. Jej celem jest zapobieganie ciąży. To niewielki przedmiot – ma długość około 2-4 centymetrów. Najczęściej kształtem przypomina literę T albo S. Wkładkę domaciczną wykonuje się z tworzywa sztucznego.

Jako ciało obce wywołuje miejscowy, septyczny stan zapalny. Co oznacza, że w macicy nagromadzają się duże ilości leukocytów, czyli krwinek białych. Wpływają one na niszczenie wszelkich dostających się do macicy drobnoustrojów m.in. plemników albo komórek jajowych. Co więcej, wkładka wewnątrzmaciczna wpływa również na zmianę właściwości endometrium (błony śluzowej macicy) i utrudnia zagnieżdżanie się zarodkowi.

Wkładka zostaje umieszczona wewnątrz macicy przez ginekologa za pomocą specjalnego aplikatura podczas krótkiego zabiegu. Cała procedura zazwyczaj trwa do 30 minut. Przeprowadza się ją ostatniego dnia miesiączki.

Istnieją trzy rodzaje wkładek domacicznych. Pierwszy z nich jest obojętny, czyli nie zawiera dodatkowych substancji zwiększających efekt antykoncepcyjny i jego skuteczność jest najniższa. Można również spotkać się z wkładkami wewnątrzmacicznymi z jonami metali (najczęściej miedzi; rzadziej – srebra, złota czy platyny). Ostatni rodzaj to wkładki hormonalne, będące połączeniem wkładki z jonami metalu oraz antykoncepcji hormonalnej, które posiadają wbudowaną kapsułkę, uwalniający progestageny.

Indeks skuteczności wkładki wewnątrzmacicznej według wskaźnika Pearla wynosi mniej niż 1, czyli jest uznawany za bardzo wysoki. To niewątpliwie wpływa na popularność tej metody. Podczas korzystania z wkładki domacicznej i pomimo występującego stanu zapalnego nie nagromadzają się bakterie, dlatego jej stosowanie jest bezpieczne.

Działanie wkładki wewnątrzmacicznej utrzymuje się około trzech lata. Po upływie tego czasu jej skuteczność zostaje osłabiona i należy wymienić wkładkę. Ta metoda antykoncepcji nie chroni przed możliwością zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową, dlatego w razie ryzyka zakażenia warto sięgnąć po prezerwatywy.

Dla kogo wkładki wewnątrzmaciczna są dobrą metodą antykoncepcyjną?

Jedną z zalet wkładki wewnątrzmacicznej jest to, że po jej aplikacji działanie antykoncepcyjne utrzymuje się kilka lat. Co za tym idzie, nie trzeba o niej pamiętać. Dlatego ta forma antykoncepcji jest polecana dla osób, które nie chcą stosować codziennej antykoncepcji. Wkładka domaciczna jest polecana kobietom, które już rodziły. Spirale z jonami metalu mogą być stosowane u osób, niemogących stosować antykoncepcję hormonalną. Natomiast wkładki hormonalne są wykorzystywane podczas leczenia intensywnego krwawienia miesięcznego i silnego bólu menstruacyjnego.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej?

Choć wkładka wewnątrzmaciczna jest wygodną i skuteczną metodą antykoncepcji, nie jest zalecana dla każdego. Przed założeniem spirali warto wykonać odpowiednie badania, które zleci lekarz. Dzięki temu można upewnić się, że ta forma antykoncepcji jest bezpieczna dla zdrowia.

Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest polecana, gdy występują stany zapalne czy infekcje układu rozrodczego, wady wrodzone lub nietypowa budowa macicy, choroby powodujące zmniejszoną odporność organizmu (np. AIDS, choroby serca, cukrzyca), uczulenie na jakikolwiek element spirali, przy krwawieniu z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, endometriozie, zmianach macicznych, niedokrwistości (anemii). Do przeciwwskazań zalicza się również podejrzenie albo stwierdzenie ciąży, wcześniejszą ciążę pozamaciczną czy przebyte poronienia.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Specjalista zadba o dostosowanie odpowiedniego leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – wkładka antykoncepcyjna dla 98% kobiet do samodzielnego zakadania. Jeden uniwersalny rozmiar. Bez specjalnego dopasowania.

Tampony BEPPY bez sznureczków do seksu podczas okresu

Czy kubeczek menstruacyjny ma wpływ i jaki na parcie na mocz?

 

 

Translate »